Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

08 września, 2023

Wiele możliwości fizjoterapeutów szpitala w Murckach

8 września to Światowy Dzień Fizjoterapii. W miejskim szpitalu w Murckach znajdziemy jej różne formy, nawet tak nietypowe jak tai chi
8 września przypada Światowy Dzień Fizjoterapii. To ważna data nie tylko dla samych fizjoterapeutów, ale także pacjentów, którzy dzięki ich pracy, wiedzy i umiejętnościom mogą powrócić do dawnej sprawności. W Katowicach z oferty fizjoterapii mieszkańcy mogą korzystać m.in. w miejskim szpitalu w Murckach, w ramach Oddziału Rehabilitacji Neurologiczneji Kardiologicznej, a to tylko część oferowanych przez placówkę usług.

Tegoroczny motyw przewodni Dnia Fizjoterapii skupia się na zapobieganiu oraz leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Warto jednak, by pacjenci pamiętali, że z pomocy fizjoterapeutów mogą skorzystać w wielu przypadkach. Oprócz dolegliwości związanych z układem ruchu fizjoterapia pomaga również m.in. w przypadku bólów migrenowych, problemów dotyczących układu oddechowego czy też po przebytym zawale serca lub udarze. Co więcej, fizjoterapia to nie tylko przywracanie sprawności i ulga w bólu, ale także zapobieganie wystąpieniu w przyszłości potencjalnych problemów.
Wiele możliwości fizjoterapeutów szpitala w Murckach
– W naszym szpitalu zatrudniamy fizjoterapeutów wyspecjalizowanych w różnych dziedzinach i dzięki temu możemy nieść pomoc szerokiej grupie pacjentów, niezależnie od dolegliwości z jakimi się zmagają. Fizjoterapeuci pomagają pacjentom Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej i Kardiologicznej, ale także współpracują z lekarzami Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, aby przywrócić sprawność pacjentom po zabiegach i urazach oraz lekarzami z innych Oddziałów, aby wspomagać proces leczenia i powrotu do zdrowia. Oprócz tradycyjnej fizykoterapii (m.in. laseroterapia, naświetlania, terapia polem magnetycznym, krioterapia miejscowa) i kinezyterapii czyli leczenia ruchem, dostępne są również mniej znane, ale bardzo skuteczne i lubiane przez pacjentów metody rehabilitacji. To m.in. dedykowane pacjentom Rehabilitacji Kardiologicznej zajęcia z nordic walking i tai chi czy też masaże lecznicze – mówi Monika Musiolik-Werner, kierownik Działu Rehabilitacji.
Oczywiście oferta katowickiego szpitala w Murckach jest znacznie szersza. Leczenie pacjentów odbywa się w siedmiu oddziałach: chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, internistycznym, neurologii, rehabilitacji neurologicznej, rehabilitacji kardiologicznej oraz reumatologii. Placówka dba o to, by pakiet realizowanych usług nie tylko jak najlepiej służył zdrowiu pacjentów, ale także był atrakcyjny i zróżnicowany. Właśnie dlatego na liście oferowanych usług znajdziemy też takie nietypowe zajęcia, jak aktywność na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni, wspomniany nordic walking czy zajęcia tai chi.
Inwestycje w infrastrukturę
Wraz z rozwijaniem zakresu działalności szpital w Murckach stawia także na inwestycję w budynki i wyposażenie. Doskonałym przykładem jest otwarta w ostatnim czasie pracownia tomografii komputerowej, która umożliwia wykonanie wysokiej jakości badań w krótkim czasie, a także uniezależnia placówkę od podmiotów zewnętrznych, którym do tej pory zlecano prowadzenie diagnostyki. Zakup był możliwy dzięki wsparciu miasta Katowice, a koszt tomografu wyniósł 1,7 mln zł. – Obecnie szpital ubiega się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, by móc realizować badania pacjentów na podstawie skierowań pochodzących spoza szpitala. Tomografia komputerowa jest bezbolesna i nieinwazyjna. Trwa od kilku do kilkunastu minut, a pacjent wjeżdża specjalną platformą do aparatu tomograficznego. Często badane są mózg, kręgosłup, klatka piersiowa, płuca, narządy jamy brzusznej. Tomografia jest też jednym z podstawowych badań onkologicznych – tłumaczy Prezes Zarządu Krzysztof Zaczek.
W planach na najbliższą przyszłość jest m.in. budowa nowego pawilonu medycznego, który stanie się nową siedzibą dla części oddziałów. Ma się w nim też znaleźć m.in. blok operacyjny.
Opracowanie: Katowicka Agencja Wydawnicza

Możliwość komentowania jest wyłączona.