Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

04 kwietnia, 2022

Wielka Księga Eksperymentów i spotkanie z Wiktorem Niedzickim – ruszają zapisy na nowy rok akademicki w Uniwersytetach Dziecięcych Akademii WSB


Wykłady popularno-naukowe, warsztaty i zajęcia prowadzone przez naukowców z całej Polski, a to wszystko w ramach spotkań w Uniwersytetach Dziecięcych Akademii WSB. Młodzi studenci w najbliższą sobotę (9 kwietnia) spotkają się ze znanym popularyzatorem nauki – Wiktorem Niedzickim. Będzie okazja do wspólnego wykonania doświadczeń, a także do zapisu na nowy rok akademicki.

– Zabawa z dziećmi i samodzielne poznawanie świata to szansa na ciekawe niebanalne dni. Także dla dorosłych. Im dłużej zachowamy tę ciekawość świata, tym piękniejsze będzie nasze życie. Takiej właśnie zabawie służy „Wielka księga eksperymentów” opracowana we współpracy z Uniwersytetami Dziecięcymi Akademii WSB. To 99 prostych doświadczeń, które już przetestowałem. Dzieci chętnie biorą tomik do ręki i… natychmiast zaczynają poznawanie fizyki poprzez proste doświadczenia. Oczywiście, pomagają babcie i dziadkowie. Czasem z dziećmi współzawodniczą… rodzice. Znakomite zajęcie na weekendowy wieczór. Z ciekawością czekam na bezpośrednie spotkanie na Uniwersytecie Dziecięcym Akademii WSB. Wciąż mam nadzieję, że dzięki takim działaniom za kilka lat na naszych uczelniach pojawią się kandydaci na studia fizyki, chemii i nauk technicznych. Oby. – mówi Wiktor Niedzicki, popularyzator nauki.
Wiktor Niedzicki będzie gościem Uniwersytetów Dziecięcych Akademii WSB w sobotę 9 kwietnia o godzinie 9:30. Podczas spotkania młodzi studenci będą mogli osobiście zadać pytania dotyczące eksperymentów, dowiedzieć się jak zbudować prawdziwy silnik elektryczny w domu i jak zgasić świeczkę dźwiękiem. Tego samego dnia ruszają zapisy na kolejny rok akademicki 2022/2023, a każde dziecko które, zostanie studentem Uniwersytetów Dziecięcych Akademii WSB otrzyma książkę „Wielka Księga Eksperymentów”. Osoby, które nie mogą przyjść na spotkanie w Akademii WSB , zapraszamy do udziału online – książkę wyślemy pocztą.

Wybrane propozycje zajęć w nowym roku akademickim Uniwersytetów Dziecięcych:
• „Alicja w Krainie Przyszłości – czyli jak działa sztuczna inteligencja” – prof. Ryszard Tadeusiewicz,
• „Dlaczego mumie nie wstają?” – dr Marzena Ożarek-Szilke,
• „Od bezzałogowych lotów po kolonie na księżycu” – dr Małgorzata Szymaszek.

Nauka przez zabawę

Uniwersytety Dziecięce Akademii WSB to wyjątkowy projekt, który od 2008 roku systematycznie pomaga rozwijać pasje, zainteresowania oraz wiedzę małych studentów, a swoje kompetencje poszerza ponad 9 000 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 12 lat.

– Uniwersytety dziecięce pomagają pokonywać opór w stosunku do trudnych lub nielubianych przez dzieci tematów – „antytalenty” matematyczne nagle zaczynają interesować się zagadkami logicznymi, fraktalami, eksperymentami fizyczno-chemicznymi i astronomią, inni odnajdują w sobie duszę artysty lub zamiłowanie do nauk przyrodniczych – anatomii, botaniki lub nauk o ziemi. To bardzo ważne, aby zachęcać dzieci do nauki i pokazywać, że jest ona piękna i każdy może w niej odnaleźć coś dla siebie. Takie zajęcia pomagają rozbudzać pasje, czasem na całe życie i mogą wpływać na kształtowanie kariery w przyszłości – mówi Rektor Akademii WSB dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB.
W ramach Uniwersytetów Dziecięcych Akademii WSB młodzi studenci mogą zapisać się do Klubu Tropicieli. To cykl interdyscyplinarnych warsztatów dla dzieci i młodzieży, które w kreatywny i przystępny sposób przybliżają zagadnienia naukowe. Dzięki kreatywnemu podejściu do cyklu, uczestnicy mogą zmienić się w prawdziwych naukowców i artystów. Warsztaty są również doskonałą zabawą, pozwalającą zgłębić najciekawsze zagadnienia z zakresu biologii, logistki, chemii oraz sztuki.
Dla młodych studentów Klubu Tropicieli Nauki (Pakiet Tropiciel) Uniwersytety Dziecięce przygotowały Pudełko Wiedzy – niezbędnik z materiałami do kreatywnej zabawy w małego naukowca. Znaleźć w nim można przedmioty niezbędne do wykonania doświadczeń, a także książkę autorstwa znanego popularyzatora nauki Wiktora Niedzickiego – „Wielka Księga Eksperymentów”.
Źródło: Akademia WSB

Możliwość komentowania jest wyłączona.