Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

22 marca, 2019

Witamina C – cała prawda, część II

Witamina C – cała prawda, część II

Co jest lepsze? Witamina C w tabletkach, w proszku, czy też w zastrzykach?
Współczesna moda (bo inaczej tego nazwać nie można) głosi, że lepiej stosować witaminę C w proszku, a najlepiej w zastrzykach. Niestety to tylko moda, dzięki której niektóre firmy mają rynek zbytu dla witaminy C sprzedawanej w kilogramowych opakowaniach. Z dodatkami, czy bez – nie dajmy się złapać na chwyty marketingowe firm produkujących suplementy. Szczególnie jeśli są one opisane na jednej stronie ze sklepem internetowym, w którym można je od razu zakupić.

A co z wlewami witaminy C jako cudowny lek na nowotwór?
Nie dajmy się zwieść pozorom. O ile badania wykazały, że u niektórych pacjentów i w niektórych rodzajach nowotworów zaobserwowano poprawę efektów leczenia przeciwnowotworowego, o tyle należy bezwzględnie chęć takiej terapii skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym i pod żadnym pozorem nie ordynować jej sobie na własną rękę! Lekarz prowadzący ma wiedzę o wiele większą w tym temacie niż każda inna osoba, która taką kurację nam zaleci.

Która witamina C jest lepsza? Ta syntetyczna czy ta naturalna?
Zawsze i wszędzie tylko ta naturalna. Naturalna, czyli ta obecna w warzywach i owocach. Zwróćmy uwagę, że warzywa i owoce są bardzo bogatym źródłem również wielu innych witamin i minerałów. Warzywa i owoce smakują przy tym znacznie lepiej, prawda?

Które warzywa i owoce zawierają najwięcej witaminy C?
Pewnie, drogi czytelniku/słuchaczu, odpowiesz, że cytryny! Cytryny owszem, zawierają jej dużo, ale czy wiesz, że papryka zawiera jej kilka razy więcej? Oznacza to tyle, że musiałbyś zjeść kilka, a nawet kilkanaście cytryn. Kwaśno!

Bogatym źródłem witaminy C są również czarne porzeczki, nać pietruszki, wspomniane wyżej papryki i owoce róży. Rekordzistką jest acerola. Dla porównania: każde 100 g cytryny zawiera ok. 50 mg witaminy C, a każde 100 g aceroli ok. 1500 mg! Jest różnica, prawda?

Wniosek?
Jedz warzywa i owoce na zdrowie! Im więcej, tym lepiej. Tej bomby witaminowej nie zastąpi żaden suplement diety.

Justyna Szlendak, magister farmacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *