Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

22 września, 2022

WORK it OUT 2022


Od jutra do 30 września br. można głosować na klip, który powstał w ramach akcji WORK it OUT. To międzynarodowy happening taneczny organizowany przez Europejski Szlak Zabytków Techniki (European Route of Industrial Heritage ERIH). 23 września na profilu ERIH na Facebooku oraz Instagramie zostaną opublikowane nagrania ze wszystkich lokalizacji i rozpocznie się głosowanie. Autorzy klipu z największą liczbą „lajków” otrzymają nagrodę w wysokości 500 euro, a laureaci 2. i 3. miejsca odpowiednio po 300 i 200 euro. Uwaga: liczą się tylko głosy oddane bezpośrednio pod filmikiem z Rudy Śląskiej na profilu ERIH!
#erihworkitout #CreativeEurope #PushBoundaries #rudaslaska

W Rudzie Śląskiej już po raz trzeci do zabawy włączyli się tancerze Studia Tańca i Ruchu Progress.
– Artyści zatańczyli na zabytkowej kolonii robotniczej Ficinus, która należy do ERIH – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – Chcemy jednak pokazać szerokiej publiczności inną rudzką perełkę industrialu, czyli Stację Biblioteka. Obiekt ten jest doskonałym przykładem rewitalizacji oraz nadania nowej funkcji – podkreśla. Przypomnijmy, że miejsce to nadal pełni funkcję dworca kolejowego, ale poza tym jest siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej.

WORK it OUT polega na tym, że w tym samym czasie, w różnych krajach, na terenach zabytków techniki ludzie tańczą ten sam układ przygotowany specjalnie na tę okazję. Jego prezentacja wraz z instrukcją wykonania umieszczana jest wcześniej na kanale YouTube i jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Finał jest rejestrowany i umieszczany na profilu ERIH na Facebooku oraz Instagramie. Od 23 do 30 września można głosować na ulubiony klip zostawiając „lajka”. – Co ważne, liczą się tylko te głosy, które są oddane bezpośrednio na profilu ERIH https://www.facebook.com/ERIH.net – zaznacza Krzysztof Piecha.

Warto dodać, że tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się w 30 zabytkowych obiektach zlokalizowanych w 11 krajach. – Będzie więc duża konkurencja, ale Ruda Śląska zawsze znajduje się na podium – mówi Krzysztof Piecha. – Mam nadzieję, że w tym roku również staniemy na wysokości zadania, będziemy „lajkować” klip przygotowany przez Studio Progress, a tym samym zapewnimy świetną promocję rudzkim zabytkom na arenie międzynarodowej – dodaje. W ubiegłym roku relacje z wydarzenia dotarły do 33 milionów osób. Na liście polskich uczestników, poza Ficinusem, są: Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” w Rybniku, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

Przypomnijmy, że WORK it OUT jest organizowany od 2018 roku, który był Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Wydarzenie zakończyło się sukcesem, więc postanowiono, by odbywało się cyklicznie. Założeniem organizatorów jest promocja zabytkowych obiektów industrialnych, wskazanie ich walorów turystycznych oraz możliwości nadania im nowych funkcji. Podczas pierwszej edycji wydarzenia happening odbył się w 32 lokalizacjach. Rok później było ich 40, natomiast w 2020 roku wydarzenie zorganizowano w 29 zabytkach. Z kolei w ubiegłym roku tańczono na 35 obiektach, w tym w 7 zabytkach Górnego i Dolnego Śląska.

– Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego to jedyny na taką skalę szlak zabytków industrialnych na Starym Kontynencie – mówi dr Adam Hajduga, Wiceprezydent ERIH.
– Jednocześnie jest też jednym ze Szlaków Kulturowych Rady Europy, które doskonale uwidaczniają, że dziedzictwo różnych krajów i kultur naszego kontynentu jest także wspólną europejską opowieścią. Dziedzictwo rewolucji przemysłowej do opowiadania takiej uniwersalnej opowieści nadaje się idealnie – podsumowuje.

ERIH łączy obecnie ponad 2200 obiektów, w tym 19 z Polski, m.in. kolonię robotniczą „Ficinus” oraz Wielki Piec Huty „Pokój”. Warto dodać, że poszczególne zabytki tworzą szlaki regionalne, także wchodzące w skład ERIH. Obecnie jest ich 20, w tym Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. ERIH jest koordynowany przez stowarzyszenie o tej samej nazwie, które zostało powołane w 1999 roku w celu zabezpieczenia, ochrony, zwiększenia świadomości społecznej o wartości zabytków industrialnych oraz ich promocji. Ważnym aspektem jego działalności są konferencje, projekty skierowane do członków sieci i wizyty studyjne dające możliwość wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie poszukiwań najbardziej efektywnych sposobów rewitalizacji obiektów i przywrócenia im funkcji użytkowych. Obecnie stowarzyszenie liczy ponad 300 członków z 26 państw.

Możliwość komentowania jest wyłączona.