Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Wsparcie dla przedsiębiorstw z branży turystycznej

Ponad 30 mln w formie dotacji trafi do firm z naszego regionu prowadzących obiekty turystyczne, restauracyjne, świadczących usługi w ramach organizacji czasu wolnego. W najbliższy poniedziałek 4 kwietnia o godz. 12.00 na terenie kompleksu Basenów Miejskich w Wiśle zostaną wręczone umowy na dofinansowanie projektów w ramach konkursu „Inwestycje w MŚP”, który był elementem Śląskiego Pakietu dla Turystyki zrealizowanego z inicjatywy Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.
W spotkaniu weźmie udział kilkunastu wyróżnionych przedsiębiorców (restauratorów, właścicieli hoteli) spośród 98 wybranych przez Zarząd Województwa do dofinansowania w naborze organizowanym przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. Działanie ujęte w Śląskim Pakiecie dla Turystyki przewidywało dofinansowanie ze środków unijnych dla mikro i małych firm związanych z branżą turystyczną i gastronomiczną, które szczególnie odczuły skutki pandemii Covid-19. Gospodarzami wydarzenia będą Burmistrz Wisły Tomasz Bujok oraz przedstawiciele Zarządu Województwa Śląskiego, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości Krzysztof Spyra oraz koordynujący Pakiet – Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z dyrektorem Wojciechem Dziąbkiem.

Konkurs szyty na miarę
W trwającym od 30 kwietnia do 20 maja naborze dotację mogły uzyskać przedsiębiorstwa spełniające dwa warunki – posiadające kod PKD działalności związany z turystyką lub gastronomią (regulamin konkursu wskazywał 17 takich kodów) oraz wykazujące min. 50% spadku przychodów w 2020 roku. Maksymalna kwota dofinansowania przewidziana w tym naborze wyniosła 500 tys. złotych, minimalna 50 tys. zł, natomiast zakres pomocy sięga 85% kosztów kwalifikowalnych. Dotację można było przeznaczyć m.in. na: nakłady na inwestycje przyczyniające się do rozbudowy posiadanych aktywów niezbędnych do utrzymania działalności, podniesienia atrakcyjności oferowanych usług oraz przeprowadzenie prac modernizacyjnych podwyższających standardy bazy noclegowej czy gastronomicznej.
Lepsza infrastruktura i udogodnienia dla odwiedzających
Złożone w konkursie projekty dotyczą w szczególności podniesienia atrakcyjności, rozbudowy bądź modernizacji bazy noclegowej, ulepszenia i doposażenia zaplecza, zwiększenia bezpieczeństwa klientów poprzez dostosowanie do nowych obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią COVID-19. Wielu projektodawców przewidziało wprowadzenie w ramach działalności nowych usług, które pozwolą się zabezpieczyć w niepewnych czasach związanych z kryzysem zdrowia publicznego. Poza standardowymi inwestycjami dotyczącymi zakupu urządzeń czy prac budowlanych, nabór przewidywał także zupełnie nowe możliwości np. nabycie specjalistycznych środków transportu uzupełniających ofertę branży turystycznej. Przedsiębiorcy mogą zatem zakupić z dotacji hulajnogi i rowery (także z napędem elektrycznym), kajaki, rowery wodne, łodzie żaglowe, bryczki, sanie a nawet balony, paralotnie czy szybowce. Bonusem jest także możliwość promocji nowych usług, na którą firmy mogą przeznaczyć 30 tys. złotych.

Rozwój turystyczny regionu
Ostatecznie dofinansowanie zdobyły wszystkie projekty z pozytywną oceną. Do 98 firm z naszego województwa trafi ponad 39 mln złotych. Większość zadań dotyczy podniesienia konkurencyjności restauracji i placówek gastronomicznych, doposażenia bądź modernizacji obiektów oferujących bazę noclegową oraz przedsięwzięć związanych z tzw. przemysłem czasu wolnego. Konkurs faktycznie wypełnił lukę związaną z potrzebami inwestycyjnymi branży, która korzystając z rządowego wsparcia walczyła o utrzymanie zatrudnienia, jednak często pozostawała bez perspektyw na dalszy rozwój i wzmocnienie konkurencyjności.
Nowe i bezpieczne miejsca noclegowe, nowe atrakcje i usługi dla mieszkańców oraz przybywających turystów to korzyści nie tylko dla mikro i małych firm. Warto zaznaczyć, że przedsięwzięcia zgłoszone w konkursie realnie wpływają także na podniesienie atrakcyjności regionu – zarówno samego województwa jak i mniejszych zakątków, okolic mniej popularnych, rzadziej uczęszczanych, które dzięki inwestycjom zostaną odkryte przez turystów.

Zdjęcie: pixabay.com
Źródło: Urząd Miejski w Wiśle

Możliwość komentowania jest wyłączona.