Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

30 września, 2019

Współczesny mężczyzna

Współczesny mężczyzna

Jaki jest współczesny mężczyzna – silny i męski?. A może delikatny i uczynny? Z brodą, okularami, wygoloną klatką piersiową i portfelem wypchanym pieniędzmi. Wciąż wystawiamy osądy, jaki współczesny mężczyzna być powinien, ale czy zastanawiamy się przy tym chociaż przez chwilę, jaki on tak naprawdę jest? Wcale nie taki, jak go pokazują media.
Polscy mężczyźni, podobnie jak pozostali respondenci z całego świata, opisują siebie najczęściej jako otwartych, inteligentnych, troskliwych, kierujących się określonymi zasadami oraz ambitnych. Swoich ojców widzą jako bardziej zasadniczych, zdyscyplinowanych, silnych fizycznie i skupionych na pracy.
Ich wzorce zaczęły być podważane i kwestionowane. Kobiety stały się bardziej męskie, a mężczyźni – kobiece. Problemem jest to, że mężczyźni i kobiety rozumieją kierunek zmian w zupełnie inny sposób i dlatego rozmijają się we wprowadzaniu ich w życie. Pozostawia to kobiety z poczuciem, że ich oczekiwania nigdy się nie spełnią, a mężczyzn z frustracją, że nie ma żadnej słusznej drogi, którą mogliby podążać.
Mężczyźni są skłonni przypisywać zupełnie odmienny zestaw cech innym facetom niż sobie. Zdaniem badanych współczesny mężczyzna jest skupiony na karierze, pewny siebie, ambitny, zadbany i nieustannie rywalizuje z innymi. Co może być powodem takich rozbieżności? Przyczyn takich różnic w postrzeganiu siebie i innych może być kilka. Z jednej strony zazwyczaj staramy się przedstawić siebie z lepszej perspektywy, nie mamy do siebie dystansu i myślimy o sobie lepiej niż inni o nas. Z drugiej strony taka rozbieżność między oceną samego siebie, a wyobrażonego współczesnego mężczyzny ma swoją przyczynę w tym, że mężczyźni, podobnie jak kobiety są ofiarami wykreowanego przez specjalistów od marketingu świata, w którym mężczyzna ma być właśnie taki: ambitny, prący do sukcesu, zadbany i pewny siebie
Idealny mężczyzny to taki, na którym możemy zawsze polegać – śmiać się i płakać razem z nim. Spełniać swoje marzenia, wspierać się i mieć do niego bezgraniczne zaufanie. Przyjaciel, który po prostu zawsze jest.
Maria Wandzik

Tagi:

Możliwość komentowania jest wyłączona.