Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

13 stycznia, 2020

Współczesny świat Seniorów

Świat na emeryturze wcale nie musi być nudny … owiany rutyną codziennych obowiązków i zachłyśnięciu się jedną rozrywką, jaką jest telewizja. Współcześni seniorzy stawiają na aktywność zawodową, fizyczną i psychiczną. Pragną być, jak najdłużej potrzebni i aktywni społecznie.
Mimo, iż zostały zniesione lata pracy dla kobiet do 65 r.ż , a mężczyzn 67 r.ż to większość emerytów nadal jest aktywnych zawodowo, a pozostali – opiekują się swoimi wnukami, lub spełniają swoje marzenia i pasje.
Zazwyczaj, zwykłe systematyczne jeżdżenie na rowerze z kolegami sprawia, że z pasji do ruchu zarażamy całą gromadę ludzi i powstają niezwykłe akcje oddolne. Przykładowo „masa krytyczna”, która ma zwrócić uwagę na brak ścieżek rowerowych władzom miasta.
Śpiew koi nasze zmysły, pozwala się odprężyć i stanowi dobrą bazę do odskoczni od codziennych problemów. Śląskie Chóry są świętą alternatywą na poznanie dziedzictwa kulturowego i jego spuścizny oraz poznanie nowych interesujących ludzi i ciekawych miejsc. Dzisiejsi seniorzy są rozśpiewani i chętnie należą nawet do dwóch chórów jednocześnie.
Artystyczne dusze mogą drzemać w każdym z nas. Szydełkowanie lub haftowanie oraz robienie na drutach to zapomniane, ale jakże powszechne zajęcia, które przynoszą ukojenie i odprężenie po całym dniu. Te małe arcydzieła, wymagają niezłego kunsztu, cierpliwości i spokoju oraz pięknej wyobraźni i dobrego oka.
Wraz z pędzącym czasem, co chwile pojawiają się na rynku coraz bardziej nowocześniejsze urządzenia elektroniczne typu: smartfony i tablety oraz świat social mediów. Jednakże to nie stanowi problemu dla większości seniorów, kończą oni kursy komputerowe lub szkolą się u swoich wnuczków i są czasem bardziej obeznani w temacie niż ich dzieci.
Słowo „senior” dwadzieścia lat temu a teraz nabrało zupełnie innego znaczenia – pamiętajmy o tym. To osoba, która nadal pragnie być potrzeba, chce spełniać swoje marzenia – podróżować, zajmować się swoją pasją. Stawia na uczucie, pragnie przeżyć życie z drugą osobą, przyjemnie spędzając czas.
Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.