Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

16 lipca, 2020

Wycieczki rowerowe z Biblioteką Śląską


Wolny czas i ładna pogoda – nie potrzeba niczego więcej, by wybrać się na wycieczkę rowerową. Katowice – oficjalny profil miasta są miastem niezwykle atrakcyjnym dla wielbicieli dwóch kółek – jest tu ponad 170 kilometrów ścieżek rowerowych, w wielu miejscach można wypożyczyć pojazd, a spora ilość lasów i parków daje możliwość wytchnienia od zgiełku. Na stronie https://www.katowice.eu/czas-wolny/katowice-na-rowery możemy znaleźć mapę tras oraz katowicki przewodnik rowerowy. Przed złapaniem za kierownicę warto jednak zapoznać się jeszcze z kilkoma lekturami, wypożyczonymi z Biblioteki Śląskiej.

„Na rower, tej! Poradnik rowerzysty” oraz „Wybieram rower! Poradnik młodego turysty” odpowiedzą na podstawowe pytania rowerowych nowicjuszy: jaki sprzęt wybrać? Jak udzielić pierwszej pomocy? Jakich przepisów przestrzegać? – zawarta w książkach wiedza jest niezbędna na górskim szlaku i miejskich ścieżkach. Zaznajomieni z podstawowymi informacjami możemy już ruszyć w podróż, np. śladem „80 najwspanialszych tras rowerowych”. W zbiorze, oprócz map i opisów atrakcji, znajdziemy również wiele wskazówek dla mniej i bardziej doświadczonych kolarzy. Nieoceniona może okazać się seria „Wycieczki i trasy rowerowe”, szczególnie tom poświęcony pobliskim miejscom: „Górny Śląsk, Jura i Podbeskidzie”, „Wrocław i okolice” oraz „Jura Krakowsko-Częstochowska”. W tej kopalni pomysłów na rodzinne lub samotne wypady znajdziemy kompleksowy opis tras oraz porady, gdzie znajdziemy dogodny nocleg i najsmaczniejsze jedzenie. Wielbicielom gór polecamy przewodnik „Istebna i okolice. Pieszo i rowerem”, pełny zdjęć malowniczych widoków i ciekawych propozycji spędzenia czasu.
Zaawansowani cykliści inspiracji mogą szukać w książkach o nieco dalszych podróżach. „Podręcznik przygody rowerowej” świetnie przygotuje do zagranicznych wypraw, omawiając nie tylko rowerową specyfikę poszczególnych krajów, ale też ich turystyczny wymiar. Autorzy podpowiadają, co należy zrobić przed długim rowerowym wyjazdem oraz jakie pytania koniecznie należy sobie zadać, zanim się na niego zdecydujemy. Natomiast „Dookoła. Zapiski z wyprawy rowerowej dookoła świata” to fascynująca autobiograficzna opowieść Dariusza Dziewulskiego, któremu udało się objechać świat dookoła tylko w 122 dni! Po takiej dawce motywacji nie sposób nie skusić się na jazdę tym wspaniałym pojazdem!

Zapraszamy do katalogu Biblioteki Śląskiej: https://opacwww.bs.katowice.pl.

Wybór:
„80 najwspanialszych tras rowerowych”, red. Marcin Kowalczyk, tekst: Zofia Dąbrowska.
„Dookoła. Zapiski z wyprawy rowerowej dookoła świata”, Dariusz Dziewulski.
„Górny Śląsk, Jura i Podbeskidzie: wycieczki i trasy rowerowe”, J. Skalski, D. Mastek, D. Sarnowski, M. Zielińska, M. Franaszek.
„Istebna i okolice. Pieszo i rowerem”, Krzysztof Grabowski.
„Jura Krakowsko-Częstochowska: wycieczki i trasy rowerowe”, Michał Franaszek.
„Na rower, tej! Poradnik rowerzysty”, R. Rakower, Magdalena Netter.
„Podręcznik przygody rowerowej”, Anna i Robert „Robb” Maciąg.
„Wrocław i okolice: wycieczki i trasy rowerowe”, A. Waligóra, M. Waligóra, M. Franaszek.
„Wybieram rower! Poradnik młodego turysty”, pod red. Jolanty Śledzińskiej i Andrzeja Wielochy.
Źródło Biblioteka Śląska

Możliwość komentowania jest wyłączona.