Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

25 maja, 2018

Wystawa w bytomskiej KRONICE: Goliszewska/Wodzisławski

Od 26 maja w bytomskiej kronice będzie można podziwiać prace dwojga wybitnie uzdolnionych artystów, a to w ramach wystaw „Ja ci życzę jak najlepiej” Małgorzaty Goliszewskiej oraz „Martwe pole” Marka Wodzisławskiego.

Goliszewska jest doktorantką UAP a jej wystawy przedstawiano w galeriach na całym świecie, m. in. we Włoszech, Austrii, Indonezji, Tajlandii, Chinach i USA, w pracy posługuje się formami na pograniczu performansu i dokumentu.

Wystawa, stanowiąca według autorki formę „autoterapii”, porusza tematykę podróży od pierwszego wzorca w postaci matki, w kierunku świata poradników i samozwańczych guru współczesności: „Matka jest naturalnie najwcześniejszym autorytetem, źródłem pierwszych wzorców. Jednak jest to związek obarczony naturalnymi antagonizmami. Postrzegając życiowe błędy matki i nie chcąc ich powielać, w dorosłym życiu artystka poszukuje jednak nowego wzoru kompetencji, wiedzy i doświadczenia. Na swej drodze spotyka wiele autorytetów, przewodników – mistrzów, nauczycieli. Znawców prawdy upatruje w astrologach i autorach dziesiątek przeczytanych poradników. Jednak ciągle szuka nowego przewodnika, a po początkowej euforii związanej z jego odnalezieniem, następuje kryzys i dalsze poszukiwanie.”

Marek Wodzisławski jest przedstawicielem środowiska Katowickiej ASP, malarzem, grafikiem, pasjonatem ornitologii ale i preparatorem. Wątek spreparowanych zwierząt pojawia się w jego twórczości już od wielu lat. Jego prace, przedstawione w ramach wystawy, są bardziej filozoficzne niż osobiste, nie narzucają również gotowych kontekstów, pozostawiając pole do refleksji.

„W płaszczyźnie obiektów malarskich śmierć jest reprezentowana przez substancje, preparaty oraz ich imitacje. Zostaje uprzedmiotowiona, zakamuflowana i wpisana w szersze układy. Obieg materii jest przez artystę poddany plastycznej interpretacji, w której nadrzędną jakością szczątków organicznych i przedmiotów jest kolor. To poprzez barwy zaadoptowana materia dialogizuje ze sobą w obrębie abstrakcji. Kolor zyskuje znamiona fetyszu, uwidacznia się w oderwaniu od swojego materialnego nośnika, opalizuje, zawiera w sobie tajemnicę.”

Otwarcie wystawy już w najbliższą sobotę o godzinie 19.00 w Galerii KRONIKA w Bytomiu, zaś finisaż odbędzie się 29 czerwca i towarzyszyć mu będzie unikalne wydarzenie – koncert klawesynowy Maurycego Raczyńskiego, członka zespołu OVERTONE.

 

źródło: http://www.kronika.org.pl/wystawy/wystawy-bieżące

Możliwość komentowania jest wyłączona.