Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Wyzwania dla turystyki na Śląsku w dobie pandemii

Czas pandemii sprawił, że musieliśmy ograniczyć swoje podróże, których tak bardzo nam brakuje. Jednak nie musimy z nich całkowicie rezygnować. Wystarczy odkryć piękno tego, co nas otacza.
Zaczynając rozważania na temat turystyki, warto zwrócić uwagę na jej cztery podstawowe motywy. Poznawczy – dotyczący poznania nowych miejsc czy kultur; wypoczynkowy – mający na celu regenerację; religijny – dzięki któremu możemy wypełnić swój obowiązek religijny oraz motyw zmiany, który jest ucieczką od codzienności. Rozwój społeczno-gospodarczy krajów, wzrost poziomu życia, a także wzrost znaczenia jego jakości sprawiły, że turystyka przeszła do grupy potrzeb podstawowych, których ze względu na pandemię, nie mogliśmy w pełni zaspokoić. Długi czas spędzony w domu spowodował tęsknotę za aktywnym trybem życia, dlatego też teraz, kiedy powoli wracamy do normalności, warto skupić się nad tak zwanej „turystyce aktywnej”. Województwo śląskie gwarantuje nam cały wachlarz różnorodnych sposobów na podjęcie aktywności fizycznej: na lądzie, w wodzie czy w powietrzu.
Osoby podejmujące turystykę aktywną, na pierwszym miejscu stawiają chęć bycia aktywnym fizycznie oraz chęć zachowania dobrego zdrowia. Jak podaje Światowa Organizacja Turystyki, minimum tygodniowej aktywności fizycznej wynosi 150 minut, a optimum szacuje się na powyżej 300 minut tygodniowo. Turystyka aktywna i rekreacja ruchowa jest tym środkiem, który pozwala wypełnić te prozdrowotne rekomendacje Światowej Organizacji Turystyki. W związku z tym, biorąc pod uwagę walory przyrodnicze województwa śląskiego, zarówno górskie, jak i walory, które dotyczą wód, powinniśmy promować, a przede wszystkim włączyć turystykę aktywną do naszych przedsięwzięć – mówi dr hab. Rajmund Tomik, z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.
Województwo śląskie cechuje duża ilość terenów służących rekreacji, a ponadto obejmuje ono swym zasięgiem jeden z najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo obszarów południowej Polski. Mając na uwadze tegoroczne ograniczenia turystyczne oraz wymienione wyżej aspekty, odkryjmy na nowo i doceńmy piękno naszego województwa.
autor: Martyna Majewicz (opracowane na podstawie prelekcji dr hab. Rajmunda Tomika – „Wyzwania dla turystyki na Śląsku w dobie pandemii”)

Możliwość komentowania jest wyłączona.