Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

04 marca, 2021

XV Święto Liczby Pi na UŚ

3,1415 to pierwsze cyfry liczby π, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie, w tym także na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Termin nie jest przypadkowy – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3,14. Kolejne cyfry liczby π to „15”, które w tym roku mają kolosalne znaczenie.

Po pierwsze: w tym roku obchodzimy XV Święto Liczby π,

Po drugie: tegoroczna edycja odbędzie się 15 marca 2021 roku (poniedziałek). W niedzielę 14 marca zachęcamy do wypoczynku i przygotowania się na wspólne świętowanie. W poniedziałek już od godz. 8.00 zapraszamy na pierwsze aktywności.

Ze względów epidemicznych XV Święto Liczby π odbędzie się w formie zdalnej.


Wykład inauguracyjny

Oficjalne rozpoczęcie zaplanowano o tradycyjnej już godzinie 9.42 (3π), wtedy rozpocznie się wykład inauguracyjny pt. „Wyrównywanie temperatur – przewodnictwo, promieniowanie i konwekcja”, który wygłosi dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ – laureat konkursu „Popularyzator Nauki 2020”.
Program

Na program wydarzenia składają się liczne wykłady popularnonaukowe, różnorodne warsztaty i pokazy, które przybliżą wiele ciekawych kwestii z dziedziny matematyki, fizyki, chemii oraz inżynierii materiałowej. Wykłady i warsztaty odbędą się za pośrednictwem platformy ZOOM – na wszelkie formy aktywności obowiązują zapisy, które umożliwiają czynne uczestnictwo w zajęciach i możliwość zadawania pytań.

Wydarzenie organizowane jest przez Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Harmonogram i opisy warsztatów – https://us.edu.pl/wydzial/wnst/wspolpraca/szkoly/swieto-liczby-pi/harmonogram-swieta-liczby-pi/
Transmisja – linki

Wydarzenie będzie również transmitowane na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:

XV Święto Liczby Pi – kanał nr 1
XV Święto Liczby Pi – kanał nr 2

Źródło: Uniwersytet Śląski
Zdjęcie: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *