Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

21 października, 2021

XXII Festiwal Sztuki Wysokiej w Bytomiu

W najbliższy piątek, 22. października, w Bytomiu ruszy Festiwal Sztuki Wysokiej, organizowany przez Pracownię Stalowe Anioły i Fundację Śląskie Obrazy. Tegoroczna, 22 edycja festiwalu, odbywa się pod hasłem „Wolno mi!”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 na ul. Jainty, która na ten wieczór będzie wyłączona z ruchu samochodowego. Na uczestników czeka wiele atrakcji.
W programie znalazł się m.in. spektakl taneczny pt. „Mimo wszystko wiosna” w wykonaniu Karoliny Paczkowskiej i Jakuba Pewińskiego z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (filia w Bytomiu), w choreografii Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej, koncerty Dominika Strycharskiego i zespołu Zdrawica oraz pokaz animacji Ewy Jaworskiej i Justyny Stefańczyk.
Centralną częścią festiwalu jest wystawa prac plastycznych, nadesłanych przez artystów z kraju i zza granicy, która będzie czynna do końca listopada. Obrazy umieszczone są przede wszystkim w Galerii Stalowe Anioły przy ul. Jainty 17 i jej otoczeniu oraz w siedzibie Lokalu w Bytomiu przy pl. Sobieskiego 3. Od grudnia wystawa będzie krążyć po Śląsku. Zobaczyć ją będzie można m. in. w bytomskim Beceku oraz w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz (tzw. Kubiszówce) w Bielsku Białej.
W tym roku wpłynęły aż 154 prace, co świadczy o tym, że festiwal na dobre wpisał się w kalendarz wielu artystów. Mamy prace wykonane zarówno przez mistrzów czy studentów kierunków artystycznych, jak i samouków, z różnych pokoleń. Wychodzimy ze sztuką na ulicę, aby uwrażliwić odbiorców, również przypadkowych przechodniów, na różne formy wyrazu artystycznego – mówi Magdalena Tomal-Wichrowska z Pracowni Stalowe Anioły, kuratorka Festiwalu.
Wydarzeniu towarzyszy również Mały Festiwal Sztuki Wysokiej, skierowany do dzieci i młodzieży.
Mały Festiwal Sztuki Wysokiej (MFSW) został pomyślany jako konkurs plastyczny dla młodszych twórców (od 0 do 18 lat). Przyjmujemy prace w dowolnej technice. Chcemy w ten sposób zmobilizować dzieci do tego, by malowały, rysowały, wyklejały, używały rąk i głowy, wchodziły w kontakt ze sztuką jako odbiorcy i jako twórcy. – mówi Tomal-Wichrowska.
W tym roku, na MFSW wpłynęło ponad 350 prac. Będą one wyeksponowane w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy pl. Klasztornym w Bytomiu i dostępne dla widzów w piątek w godz. 17.00-19.00 oraz do końca listopada w godzinach otwarcia poradni. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w piątek, w trakcie Festiwalu.

O Festiwalu
Festiwal Sztuki Wysokiej powstał w 2000 roku jako oddolna inicjatywa artystów związanych z Pracownią Stalowe Anioły z Bytomia. Poza dwoma edycjami, które odbyły się na terenie Elektrowni Szombierki, realizowany jest w przestrzeni miejskiej Bytomia – wcześniej na ul. Zaułek, aktualnie na ul. Jainty. W dniu Festiwalu ulica zamykana jest dla ruchu samochodowego i gości wiele wydarzeń artystycznych. Ideą Festiwalu jest wyjście ze sztuką na ulicę oraz konfrontowanie twórców z różnych pokoleń i nurtów. Nazwa Festiwalu to żart – wzięła się od wysokiej drabiny, z której korzystano wieszając obrazy przy pierwszych edycjach festiwalu. W ciągu dwudziestu lat w Festiwalu wzięło udział ponad siedmiuset twórców, co roku współtworzy go kilkudziesięciu wolontariuszy. Wydarzenie jest częściowo dofinansowane ze środków Gminy Bytom.

Źródło: Pracownia Stalowe Anioły i Fundacja Śląskie Obrazy

Możliwość komentowania jest wyłączona.