Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Z Bytomia do Gliwic w 20 minut? To wkrótce możliwe dzięki wznowieniu połączenia kolejowego

Szybki dojazd do największych miast Metropolii z pewnością zachęci mieszkańców miasta do rezygnacji z samochodów i skorzystania z transportu publicznego. Ma temu służyć nie tylko modernizacja torowisk tramwajowych i kolejowych, ale również reorganizacja komunikacji autobusowej i reaktywacja zawieszonych wiele lat temu połączeń kolejowych.

Mamy bardzo dobre połączenie z wieloma miastami Metropolii, jednak podczas spotkań i rozmów z mieszkańcami Bytomia zawsze pojawiała się kwestia zbyt małej liczby połączeń z Gliwicami, gdzie wielu bytomian dojeżdża do szkół i pracy – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – Podjęliśmy rozmowy z władzami Metropolii oraz przedstawicielami Kolei Śląskich, zwracając uwagę na fakt, że Bytom ma z centrum Gliwic tylko połączenie autobusowe dzięki linii 850. Dlatego apelowaliśmy o przywrócenie zlikwidowanego w 2013 roku połączenia pasażerskiego z Bytomia do Gliwic, które wróci na tory jeszcze w tym roku– dodaje prezydent.

Koncepcja Kolei Metropolitalnej zakłada rozwój transportu kolejowego z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. Taka właśnie istnieje na linii Bytom – Gliwice, a dodatkowym atutem tej trasy jest fakt, że przechodzi ona właśnie modernizację, co z pewnością przełoży się na czas trwania podróży, który ma wynosić z Bytomia do Gliwic jedynie 20 minut. Dla dojeżdżających do szkół i pracy w Gliwicach i okolicach bytomian, będzie to z pewnością bardzo dobra wiadomość.

Na trasie Bytom – Gliwice będzie kursować 15 par pociągów. Rozkład jazdy zakłada częstotliwość 1 godzinę w godzinach szczytu i 2 godziny poza szczytem. – Będziemy starać się, aby to było po 18 par pociągów w dni robocze. Rozkłady jazdy pociągów będą skorelowane z rozkładami jazdy autobusów – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Dodatkowo godziny kursowania pociągów mają zostać dopasowane m.in. do funkcjonowania podstrefy gliwickiej w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, tak aby pracownicy mogli dojechać do pracy i wrócić do domu.

Warto dodać, że prawdopodobny termin wznowienia pasażerskiego połączenia kolejowego Bytomia z Gliwicami to grudzień 2021 roku, a dokładnie 12 grudnia, kiedy wejdzie w życie nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich. Przypomnijmy, że ostatni raz na trasę z Bytomia do Gliwic pociąg wyjechał w 2013 roku. Wówczas m.in. ze względów ekonomicznych podjęto decyzję o jej zawieszeniu.

źródło: UM Bytom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *