Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Z KATOWICE AIRPORT WYSTARTOWAŁY DALEKODYSTANSOWE POŁĄCZENIA CZARTEROWE DO MEKSYKU I DOMINIKANY


Na przełomie lutego i marca 2021 roku na pyrzowickim lotnisku obsłużono pierwsze bezpośrednie dalekodystansowe loty czarterowe realizowane na zlecenie biur podróży Rainbow Tours oraz TUI. Pasażerowie, którzy skorzystali z nowej oferty kierunków czarterowych, polecieli do Cancún w Meksyku oraz do położonych w Dominikanie – Puerto Platy i Punta Cany. Wszystkie trasy obsługiwane są bazującym w Pyrzowicach Boeingiem 787-8 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT.

Pierwszy rejs w ramach nowych, dalekodystansowych kierunków odbył się 25 lutego bieżącego roku. Tego dnia zainaugurowano połączenie do Cancún. Wakacje w tym miejscu oferuje biuro podróży Rainbow. Loty do Meksyku będą obsługiwane w każdy czwartek, do 7 maja włącznie. Dwa dni później, 27 lutego bieżącego roku, miała miejsce inauguracja drugiego kierunku realizowanego na zlecenie Rainbow Tours, czyli Puerto Platy w Dominikanie. Loty na tej trasie odbywają się raz w tygodniu – w każdą sobotę – do 8 maja bieżącego roku. Trzecią czarterową trasą dalekodystansową, która zadebiutowała w pyrzowickim lotnisku na przełomie lutego i marca, była dominikańska Punta Cana. Pierwszy rejs dla klientów biura podróży TUI na tym połączeniu został obsłużony 3 marca 2021 roku. Loty do Punta Cany będą realizowane co 10-11 dni, do 16 maja bieżącego roku.

„Decyzja biur podróży TUI oraz Rainbow Tours o otwarciu nowych tras z Katowice Airport do Meksyku oraz Dominikany to efekt naszych wieloletnich konsekwentnych działań na rynku przewozów czarterowych. Stuprocentowe wypełnienie na pierwszych rejsach do Cancún, Puerto Platy i Punta Cany dobrze wróży całemu projektowi i potwierdza potencjał pyrzowickiego lotniska w segmencie czarterów. Wierzymy, że duże zainteresowanie nowymi kierunkami utrzyma się i na wakacje z Pyrzowic w odległe zakątki świata będzie można wybrać się nie tylko wiosną, ale także latem. Optymalnie byłoby, gdyby Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT, którym obsługiwane są nowe połączenia czarterowe, na stałe wpisał się w krajobraz Katowice Airport. Myślę, że jest na to spora szansa. Mówiąc o nowych kierunkach, nie można zapominać także o tym, że od prawie roku branża lotnicza zmaga się z największym kryzysem w historii, dlatego każde dodatkowe połączenie ma istotne znaczenie. Każda rejs to przychody, nie tylko dla zarządzającego lotniskiem, ale także dla najemców powierzchni na terminalach, firmy handlingowej, podmiotu dostarczającego paliwo lotnicze, czy też lokalnej społeczności, prowadzącej działalność nastawioną na obsługę pasażerów korzystających z Pyrzowic”. – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Aktualnie w siatce połączeń czarterowych Katowice Airport, oprócz wspomnianych trzech kierunków dalekodystansowych, znajdują się także: Antalya, Dubaj, Hurghada, Fuerteventura, Marsa Alam, Teneryfa i Zanzibar. Ponadto w najbliższym czasie planowana jest inauguracja takich tras czarterowych jak: Wyspy Zielonego Przylądka (od 14 marca), Madera (od 23 marca) oraz Taba (od 31 marca). Pod koniec marca na pyrzowickim lotnisku dostępnych będzie w sumie 13 kierunków czarterowych.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 miliony w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.

Źródło: Katowice Airport
Zdjęcia:Piotr Adamczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *