Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

07 marca, 2020

„Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego” – premiera książki Marii Lipok-BierwiaczonekMuzeum Miejskie w Tychach zaprasza!

Książka towarzysząca wystawie prezentuje w sposób syntetyczny dorobek Karla/Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Publikacja nie tylko przybliża sylwetkę i twórczość Pokornego, ale jest przede wszystkim podsumowaniem pracy badawczej Marii Lipok-Bierwiaczonek – jej poszukiwań w terenie i w archiwach, w trakcie których odnalazła m. in. dokumenty związane z działalnością firmy kamieniarskiej Pokornego. Sygnowane przez Karla/Karola Pokornego kamienne krzyże przydrożne, zwane Bożymi Mękami, można znaleźć od Bytomia po Goczałkowice i od Gliwic po Bojszowy i Bieruń. Na tle prac innych autorów wyróżniają się starannością wykonania, urodą motywów zdobniczych i ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi.


fot. Grzegorz Krzysztofik

Maria Lipok-Bierwiaczonek – etnolog, dr nauk humanistycznych, w latach 1985–2004 kierownik Działu Etnografii w Muzeum Śląskim w Katowicach, od 2004 do 2014 dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. Autorka książek i artykułów poświęconych dziedzictwu kulturowemu Górnego Śląska, m. in.: „Przy śląskich drogach. Kapliczki i krzyże przydrożne na Górnym Śląsku” (1998), „Świat najbliższy. Szkice antropologiczne o Górnym Śląsku, tradycji i kulturze” (2008), „Tychy oczywiste i nieoczywiste. Książęce ślady, dotknięcie sacrum i nowe miasto” (2015). Współautorka dwóch monografii Tychów (1996 i 2011) oraz monografii Wilamowic (2001), Bierunia (2007), Katowic (2012), tomu „Ziemia pszczyńska” (2007), dzieła „Historia Górnego Śląska” (Gliwice 2011, wyd. niemieckie Oldenburg 2015). Urodziła się w Mikołowie, od 1958 roku mieszka w Tychach.


fot. Grzegorz Krzysztofik

Podczas premiery będzie można nabyć książkę w specjalnej cenie.


fot. Grzegorz Krzysztofik

data: 14 marca 2020 (sobota), godz. 16.00
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
goście specjalni: Jacek Kuczowic (www.przydrozne.eu) i ks. Stanisław Puchała
prowadzi: Agnieszka Szymula – Dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji)
wstęp wolny

więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/z-piaskowca-i-z-marmuru-dziela-mistrza-pokornego-3/

Możliwość komentowania jest wyłączona.