Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

07 października, 2020

Zabierz „Rudzką mAPPkę” na spacer


„Rudzka mAPPka” jest już gotowa. Dzięki aplikacji, która porównuje obecną przestrzeń miejską z tą, która istniała przed laty, będzie można zaplanować spacer po wszystkich dzielnicach miasta. Oprogramowanie posiada także opcję, która umożliwia dzielenie się własnymi materiałami, zdjęciami oraz wspomnieniami. Pomysłodawcą aplikacji jest Muzeum Miejskie im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. Na jej wykonanie placówka pozyskała 75 tys. zł z programu dotacyjnego „Kultura w sieci”, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Premiera „Rudzkiej mAPPki” odbędzie się w najbliższą sobotę (10 października).

– Startujemy z naszą aplikacją trzema historycznymi spacerami, które zaplanowaliśmy w Orzegowie, Chebziu i Rudzie. Poprowadzą je pracownicy naszego muzeum. Serdecznie zachęcam do udziału w tym wydarzeniu. Jestem pewien, że wielu rudzian odkryje swoje miasto na nowo i pozna je z zupełnie innej strony niż dotychczas – mówi Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Wszyscy chętni do udziału w spacerze mogą zapisywać się pod numerem tel. 32-248-44-57 oraz mailowo: info@muzeum.rsl.pl. W każdym z trzech spacerów może uczestniczyć maksymalnie 20 osób. O godz. 16.00 rozpocznie się spacer z Plant Żwirki i Wigury w Rudzie, z kolei o 16.30 z dworca PKP w dzielnicy Chebzie oraz o tej samej godzinie z placu przy kościele w Orzegowie. Wszystkie grupy zakończą wędrówkę około godz. 18.00 w Browarze Alternatywa, gdzie nastąpi prezentacja aplikacji oraz odbędzie się quiz wiedzy o Rudzie Śląskiej, koncerty oraz ognisko.

„Rudzką mAPPkę” można przeglądać na komputerze oraz na telefonie. Posiada ona także interaktywną mapę miasta działającą na smartfonach. Dodatkowo wyposażona jest w systemy obsługi dla osób niepełnosprawnych.

– Aplikacja przedstawia informacje o najważniejszych zabytkach, miejscach historycznych i obiektach przemysłowych, nawet tych już nieistniejących w Rudzie Śląskiej. Prezentuje także znane rudzkie postacie oraz znamienite rody, które wywarły ogromny wpływ na rozwój miasta – podkreśla Krzysztof Gołąb, dyrektor rudzkiego muzeum. – Na tym jednak nie koniec. Znajdziemy w niej również wiele informacji, ciekawostek etnograficznych i historycznych, legend, a także propozycje spacerowych tras po najciekawszych zakątkach każdej z dzielnic – dodaje.

Warto dodać, że wszystkie materiały archiwalne, zdjęcia i grafiki pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. Główne zakładki tematyczne znajdujące się w aplikacji to: „Legendy”, „Obiekty Obszaru Warownego Śląsk na terenie Rudy Śląskiej”, „Rody arystokratyczne”, „Zakłady przemysłowe” i „Granica polsko-niemiecka 1922”. Ułatwią one poruszanie się po aplikacji i wybór interesujących nas miejsc i obiektów. Wszystkie obiekty mają dokładnie wyznaczoną lokalizację na mapie, urozmaicone są opisami oraz bogatym materiałem ikonograficznym. Wiele miejsc jest ilustrowanych krótkimi filmami oraz zdjęciami prac autorstwa znanych śląskich i lokalnych grafików i malarzy.

Kolejnymi funkcjami aplikacji są gry terenowe i zagadki multimedialne. Ma ona również interaktywny charakter, ponieważ każdy użytkownik może podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami, wspomnieniami, a także archiwalnymi fotografiami lub współczesnymi zdjęciami. Jednak treści te będą moderowane przez pracowników muzeum.

Projekt, którego pomysłodawcą jest Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci!”. Program ten jest elementem tarczy antykryzysowej w kulturze związanej z pandemią koronawirusa. Celem programu jest finansowe wsparcie projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line. Rudzkie muzeum znalazło się wśród 5948 instytucji z całej Polski, które wzięły udział we wspomnianym programie.

„Rudzka mAPPka” dostępna jest na stronie http://rudzkamappka.pl. Można ją pobrać na system Android i iOS. Będzie ona również do pobrania nieodpłatnie bezpośrednio w Google Play i App Store.
Źródło: UM Ruda Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *