Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

13 sierpnia, 2020

ZABRZE DOŁĄCZYŁO DO CZYSTEGO POWIETRZA

Ponad 4 mln zł dofinansowania trafi do gminy Zabrze na realizację kolejnego etapu Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) dla budynków jednorodzinnych. Umowę w tej sprawie podpisali w zabrzańskim Ratuszu prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i prezes Funduszu Tomasz Bednarek. Jednocześnie podpisano porozumienie o utworzeniu na terenie gminy Punktu Przyjmowania Wniosków w ramach Programu Czyste Powietrze.

– Zabrze już od wielu lat prowadzi działania na rzecz niskiej emisji na terenie miasta. Czego dowodem jest już 11 edycja programu ograniczenia niskiej emisji, skierowana do mieszkańców gminy.
Na dofinansowanie przeznaczyliśmy w tym roku ponad 4 mln zł. Dzięki temu w ponad 200 budynkach zlikwidowane zostaną stare nieefektywne źródła ciepła. Powstaną instalacje fotowoltaiczne i solarne, a część budynków przejdzie termomodernizację – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
Środki za pośrednictwem urzędu zostaną przyznane mieszkańcom Zabrza. Łącznie planowanych jest 460 inwestycji, w tym: instalacja 40 kolektorów słonecznych, docieplenie ścian 45 budynków, docieplenie dachów 40 budynków, wymiana okien w 45 budynkach, montaż 80 instalacji fotowoltaicznych oraz modernizacja 210 źródeł ciepła.
– Poprawa jakości powietrza jest zadaniem priorytetowym dla Zabrza. Od lat przeprowadzamy szereg inwestycji i działań proekologicznych. Dokonaliśmy termomodernizacji blisko 100 miejskich obiektów za kwotę ponad 100 mln złotych. W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji zrealizowane zostały dotąd 4593 zadania o wartości ponad 66 mln zł. Podpisana dziś umowa to kontynuacja podejmowanych od 2009 roku działań miasta oraz WFOŚiGW w Katowicach – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
W czasie spotkania Zabrze przystąpiło także do programu Czyste Powietrze, dołączając tym samym do grona 40 miast, których mieszkańcy mogą składać stosowne wnioski o dofinansowanie bezpośrednio w urzędzie miejskim.
– Bardzo nas cieszy, że gmina zdecydowała się na zawarcie z Funduszem porozumienia, dotyczącego powstania w Zabrzu Punktu Przyjmowania Wniosków w ramach Programu Czyste Powietrze. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy będą mogli teraz składać wnioski o dofinansowanie bezpośrednio w gminie, bez konieczności jazdy do naszej siedziby w Katowicach – dodaje Tomasz Bednarek.
Do tej pory w ramach rządowego programu Czyste Powietrze Zabrzanie złożyli w katowickiej siedzibie WFOŚiGW 129 wniosków na łączną kwotę 1 211 560 zł.
Źródło: WFOŚiGW
Foto. Mirosław Cichy

Możliwość komentowania jest wyłączona.