Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

01 grudnia, 2021

Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej z nowym odcinkiem Oddziału Chorób Wewnętrznych. To odpowiedź na duże braki w regionie.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii uruchomiło nowy odcinek Oddziału Chorób Wewnętrznych. Stanowi on odpowiedź na rosnące potrzeby zdrowotne Pacjentów z Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia Dąbrowskiego. Oddział posiada 26 łóżek i pełni całodobowy ostry dyżur, realizując jednocześnie przyjęcia planowe. Dzięki dostępności innych specjalistycznych oddziałów, pracowni oraz nowoczesnej diagnostyce, Zagłębiowskie Centrum Onkologii jest w stanie zagwarantować mieszkańcom najwyższą jakość leczenia. To kolejna z wielu inwestycji szpitala w tym roku, których łączna wartość przekroczyła już 6 mln zł.

Nowy odcinek Oddziału Chorób Wewnętrznych pełni całodobowy, ostry dyżur z 26 łóżkami, w tym – czterema łóżkami intensywnego nadzoru. Każda sala jest maksymalnie 3-osobowa i posiada własny, w pełni wyposażony węzeł sanitarny. Realizowane są także przyjęcia planowe na zabiegi i operacje. To szczególnie ważne w czasie, gdy wskutek pandemii w szpitalach w całym województwie śląskim kolejne oddziały „interny” są przekształcane w miejsca przeznaczone do leczenia Pacjentów chorych na COVID-19.

Cieszymy się, że w tych trudnych czasach udało nam się dokonać rzeczy, która mogła wydawać się niemożliwa. W obliczu czwartej fali koronawirusa i przekształcania kolejnych oddziałów w covidowe, nie możemy zapominać o Pacjentach, którzy wymagają pilnego leczenia, lecz niezwiązanego z COVID-19. Widzimy to po coraz większej liczbie osób zgłaszających się na Szpitalny Oddział Ratunkowy naszego szpitala. Stąd decyzja o powstaniu nowego odcinka Oddziału Chorób Wewnętrznych, który zabezpieczy chorych, zapewniając im najwyższą jakość diagnostyki i opieki medycznej – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Kompleksowa diagnostyka i leczenie

Nowy odcinek jest w pełni przygotowany do leczenia Pacjentów. Pracuje na nim 6 lekarzy, w tym 4 specjalistów z dziedziny chorób wewnętrznych oraz 18 pielęgniarek. Co więcej, oddział posiada także duży potencjał rozwojowy. Dzięki przyznanej przez Ministerstwo Zdrowia akredytacji na realizowanie specjalizacji lekarskich z zakresu chorób wewnętrznych, jeszcze w grudniu do zespołu medycznego dołączą nowe osoby.

Usługi medyczne świadczone przez odcinek obejmują pełne spektrum z zakresu chorób wewnętrznych, takich jak: choroby układu krążenia, układu pokarmowego, układu oddechowego, zaburzenia endokrynologiczne czy metaboliczne. Dzięki obecności w ZCO oddziałów wielu specjalizacji, pracowni i zakładów (takich jak kompleksowy Zakład Diagnostyki Obrazowej wyposażony w wysokiej klasy tomograf, rezonans magnetyczny, mammograf, RTG czy USG), proces diagnostyczno-leczniczy jest skrócony do niezbędnego minimum. To jeden z atutów Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, gwarantujący usługi medyczne najwyższej klasy.

Uruchomienie drugiego, w pełni wyposażonego i zabezpieczonego kadrowo odcinka Oddziału Chorób Wewnętrznych to odpowiedź na potrzeby mieszkańców Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia Dąbrowskiego. Warto zaznaczyć, że w całym województwie śląskim brakuje oddziałów wewnętrznych, a w okresie pandemii i walki z COVID-19 braki te są jeszcze bardziej odczuwane przez Pacjentów. Tym samym, wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom. Zagłębiowskie Centrum Onkologii cały czas się rozwija i podnosi jakość swoich usług medycznych. Skorzystają na tym wszyscy mieszkańcy – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Inwestycje w ZCO o wartości ponad 6 mln zł

Nowy odcinek Oddziału Chorób Wewnętrznych szpitala to jedna z wielu znaczących inwestycji i modernizacji, jakie przeprowadzono w 2021 roku w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Przypomnijmy, że we wrześniu w ZCO otwarto jeden z dwóch w województwie śląskim specjalistycznych Oddziałów Diabetologii, a wcześniej wyremontowano i doposażono Oddział Udarowy, Ginekologiczno-Położniczy oraz Rehabilitacji. Odświeżono także SOR, Oddział Psychiatrii i Poradnie Specjalistyczne. Podczas remontów poszczególnych oddziałów udało się m.in.: zakupić nowe łóżka specjalistyczne, materace przeciwodleżynowe, monitory i pompy infuzyjne czy nowy sprzęt do rehabilitacji. W celu walki z COVID-19, na terenie ZCO powstał również specjalny szpital kontenerowy z izolatkami, ułatwiający pomoc Pacjentom zakażonym koronawirusem.

Łączna wartość wszystkich prac przeprowadzonych w ciągu ostatniego roku przekracza kwotę 6 mln zł, a w planach Zagłębiowskiego Centrum Onkologii są już kolejne: kontynuacja modernizacji SOR i Oddziału Chorób Wewnętrznych oraz Oddziału Psychiatrii.

O nadchodzących pracach oraz bieżącym funkcjonowaniu ZCO Szpital będzie informować wkrótce – także w mediach społecznościowych, na oficjalnym profilu Zagłębiowskiego Centrum Onkologii na Facebooku.

Źródło: Instytut Publico

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *