Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

09 września, 2018

Zakończył się Festiwal Organizacji Pozarządowych

Po raz dziewiąty odbył się w Katowicach Festiwal Organizacji Pozarządowych, promujący idee „brania spraw we własne ręce”. Jest to święto ludzi stojących za pożytecznymi lokalnymi inicjatywami przedsiębiorczymi. Tematem tegorocznej edycji była ekologia.

Impreza rozpoczęła się w piątek wykładem połączonym z panelem dyskusyjnym, prowadzonym przez Grzegorza Szalajko i zatytułowanym „Zrównoważony rozwój: Co to oznacza dla twoich projektów?”

Wydarzenie już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń w stolicy województwa i jest świadectwem kwitnącej współpracy pomiędzy miastem Katowice a tak zwanymi NGO (z angielskiego non-governmental organizations) czyli organizacjami pozarządowymi.

W sobotę na rynku spotkali się ludzie stojący za ponad pięćdziesięcioma fundacjami, stowarzyszeniami i spółdzielniami, aby promować idee NGO to znaczy działalność oddolną, prywatną na rzecz pożytku publicznego. Istotna jest funkcja informacyjna imprezy – wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy jak istotna jest rola organizacji pozarządowych w demokratycznym świecie.

Uczestnicy mogli odwiedzić namioty organizacji i porozmawiać z aktywnymi uczestnikami ekonomii społecznej, oprócz tego zorganizowana została scena artystyczna a także specjalna eko-strefa. Gry i zabawy dla dzieci, warsztaty rękodzieła, konkursy z nagrodami, to tylko niektóre z atrakcji. Przekrój tematyczny był szeroki. Nacisk położono m. in. na edukację ekologiczną, profilaktykę raka piersi, była także szansa na uzyskanie darmowych porad weterynaryjnych. O 13.00 odbył się nawet pokaz mody.

W Polsce działa ponad 100 000 stowarzyszeń oraz 20 000 fundacji, z tego 8500 ma status OPP (Organizacji Pożytku Publicznego), co oznacza, że Podatnicy każdego roku mają okazję przekazać im swój 1% podatku dochodowego.
Roczny budżet ponad połowy organizacji to zaledwie 27 000 zł lub mniej. Co trzecia utrzymuje się za mniej niż 10 000 zł.

Warto się zainteresować i wspierać swoje lokalne NGO. Świadomość obywatelska w tym względzie wydaje się stopniowo wzrastać – statystyki mówią że już 52% mieszkańców naszego kraju wspiera materialnie inicjatywy społeczne.

Działalność społeczną w duchu NGO prowadzi m. in. Spółdzielnia Socjalna „Familia” w Tarnowskich Górach, o której zrealizowaliśmy program, dostępny od kilku tygodni na kanale Śląska.TV. Mogą go państwo obejrzeć TUTAJ.

Statystyki pochodzą ze strony fakty.ngo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *