Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

09 września, 2018

Zakończył się Festiwal Organizacji Pozarządowych

Po raz dziewiąty odbył się w Katowicach Festiwal Organizacji Pozarządowych, promujący idee „brania spraw we własne ręce”. Jest to święto ludzi stojących za pożytecznymi lokalnymi inicjatywami przedsiębiorczymi. Tematem tegorocznej edycji była ekologia.

Impreza rozpoczęła się w piątek wykładem połączonym z panelem dyskusyjnym, prowadzonym przez Grzegorza Szalajko i zatytułowanym „Zrównoważony rozwój: Co to oznacza dla twoich projektów?”

Wydarzenie już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń w stolicy województwa i jest świadectwem kwitnącej współpracy pomiędzy miastem Katowice a tak zwanymi NGO (z angielskiego non-governmental organizations) czyli organizacjami pozarządowymi.

W sobotę na rynku spotkali się ludzie stojący za ponad pięćdziesięcioma fundacjami, stowarzyszeniami i spółdzielniami, aby promować idee NGO to znaczy działalność oddolną, prywatną na rzecz pożytku publicznego. Istotna jest funkcja informacyjna imprezy – wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy jak istotna jest rola organizacji pozarządowych w demokratycznym świecie.

Uczestnicy mogli odwiedzić namioty organizacji i porozmawiać z aktywnymi uczestnikami ekonomii społecznej, oprócz tego zorganizowana została scena artystyczna a także specjalna eko-strefa. Gry i zabawy dla dzieci, warsztaty rękodzieła, konkursy z nagrodami, to tylko niektóre z atrakcji. Przekrój tematyczny był szeroki. Nacisk położono m. in. na edukację ekologiczną, profilaktykę raka piersi, była także szansa na uzyskanie darmowych porad weterynaryjnych. O 13.00 odbył się nawet pokaz mody.

W Polsce działa ponad 100 000 stowarzyszeń oraz 20 000 fundacji, z tego 8500 ma status OPP (Organizacji Pożytku Publicznego), co oznacza, że Podatnicy każdego roku mają okazję przekazać im swój 1% podatku dochodowego.
Roczny budżet ponad połowy organizacji to zaledwie 27 000 zł lub mniej. Co trzecia utrzymuje się za mniej niż 10 000 zł.

Warto się zainteresować i wspierać swoje lokalne NGO. Świadomość obywatelska w tym względzie wydaje się stopniowo wzrastać – statystyki mówią że już 52% mieszkańców naszego kraju wspiera materialnie inicjatywy społeczne.

Działalność społeczną w duchu NGO prowadzi m. in. Spółdzielnia Socjalna „Familia” w Tarnowskich Górach, o której zrealizowaliśmy program, dostępny od kilku tygodni na kanale Śląska.TV. Mogą go państwo obejrzeć TUTAJ.

Statystyki pochodzą ze strony fakty.ngo.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.