Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

11 lipca, 2018

Zakończyły się XXVIII „Impresje Mikołowskie”

Tegoroczna edycja „Impresji Mikołowskich” międzynarodowego wydarzenia artystycznego w Mikołowie odbyła się pod hasłem „Sztuka, kultura, technologia” i koncentrowała się wokół grafiki.

„Impresje” trwały od 1 do 8 lipca i jak co roku przyciągnęły wielu gości z Polski i z zagranicy. W tym czasie mieli okazję zaprezentować swoje prace, wymienić się doświadczeniami i odbywać dyskusje o sztuce. Przyjezdni twórcy mogli także odwiedzić najciekawsze miejsca w regionie, które docelowo miały stać się źródłem inspiracji dla prac powstałych w czasie wydarzenia.

Kluczowym punktem programu, poza międzynarodowym plenerem malarskim, był panel autoprezentacji uczestników, którzy mieli czas i możliwość pochwalenia się swoim dorobkiem i metodami. To stało się punktem wyjścia dla poznawania się i integracji między artystami, jak również pokazania się obecnej na sali publiczności. Poza tym każdego dnia, dla zainteresowanych odbiorców sztuki, goście prowadzili wykłady powiązane z ich specjalizacjami czy domenami, których różnorodność nierzadko wybiegała poza założoną tematykę konferencji.

Poza uznanymi autorytetami z rozmaitych dziedzin do głosu dopuszczono również mniej znanych, młodych artystów – dla nich przewidziany został Plener Młodych. Oprócz miejsca na promocję swoich prac otrzymali również wyjątkową możliwość konsultacji z doświadcznonymi gośćmi ze świata sztuki.

Na zakończenie wystawy odbył się wernisaż wystawy pt. „Warsztaty Grafiki”, gdzie przedstawione zostały prace w takich technikach jak serigrafia, druk wklęsły, miedzioryt, litografia i drzeworyt. Przygotowali je przedstawiciele Katedry Grafiki ASP w Krakowie pod kuratelą prof. Henryka Ożoga.

25 listopada w mikołowskim MDK odbędzie się wystawa poplenerowa a na niej będzie można zobaczyć prace uczestników, zainspirowane tegorocznymi „Impresjami”.

Możliwość komentowania jest wyłączona.