Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

23 marca, 2020

Zakupy dla Seniora

W okresie walki z epidemią koronawirusa, który najgroźniejszy jest dla osób starszych i chorych, miasto uruchamia specjalną akcję pomocy dla potrzebujących. Będzie ona obejmowała zakupy żywności, środków czystości czy leków przez wolontariuszy.

Seniorom i osobom chorym koronawirus zagraża najbardziej. Dlatego powinny one w najbliższym czasie pozostać w domach i nie zwiększać ryzyka zarażenia. W Świętochłowicach rusza akcja „Zakupy dla Seniorów”, z której skorzystać będą mogły osoby w wieku powyżej 60 roku życia i inne osoby potrzebujące.

Proszę świętochłowickich seniorów, by przez najbliższe dwa tygodnie nie wychodzili z domów, unikali dużych skupisk ludzi – mówi Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice. – O zrobienie zakupów czy opłacenie rachunków poproście Państwo rodzinę lub sąsiadów. Jeśli jednak nie macie do kogo się zwrócić, zadzwońcie na specjalnie przeznaczony do tego numer telefonu. Wolontariusze zakupią żywność, środki higieniczne i środki czystości w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania lub wykupią leki na podstawie przekazanych recept – dodaje prezydent.

Zgłoszenia osób, które potrzebują takiej pomocy przyjmowane są pod numerem telefonu 785-993-155 (7:00 – 15:00) lub pod adresem e-mail kontakt@ops-sw.pl. Po otrzymaniu danych pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej będzie kontaktować się z osobą wskazaną czy rzeczywiście potrzebuje wsparcia i jakiego.
Następnie do zgłoszenia zostanie wyznaczony przez koordynatora wolontariusz, który skontaktuje się z osobą potrzebującą, ustali szczegóły dotyczące realizacji zakupów, rozliczenia a także termin ich realizacji.

Z pomocy w ramach akcji „Zakupy dla seniora” skorzystać mogą osoby w wieku powyżej 60 roku życia, ale także osoby samotnie prowadzące gospodarstwo domowe lub mieszkające z drugą osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną. Osoba potrzebująca będzie mogła skorzystać z takiej usługi dwa razy w tygodniu, częściej jedynie w szczególnych przypadkach.

Apeluję do seniorów, żeby jednocześnie uważali na próby oszustw – podkreśla prezydent Beger. Działania będą podejmowanie jedynie na wyraźną prośbę telefoniczną lub mailową osób potrzebujących. Jeśli potrzebujący nie potwierdzi przez telefon zapotrzebowania na zakupy, a pojawi się u niego ktoś kto ma rzekomo ma je zrobić, prosimy o czujność. To na pewno nie wyznaczony przez Urząd Miejski wolontariusz. Każdy wolontariusz wyznaczony do pomocy przez Urząd Miejski będzie miał przy sobie odpowiedni identyfikator. Dla zapewnienia bezpieczeństwa każda usługa będzie miała swój unikatowy numer – podana do wiadomości potrzebującemu i wolontariuszowi.

Zachęcamy do kontaktu także osoby, które chciałyby włączyć się w akcję jako wolontariusze. Ważne jest bowiem, by nie zapominać o potrzebujących z bliskiego sąsiedztwa i pomóc osobom o obniżonej odporności unikać konieczności wychodzenia na zewnątrz. Pomagajmy sobie nawzajem, pomagajmy naszym sąsiadom.

Jeżeli chcesz pomóc jako wolontariusz, nie czekaj, zgłoś się pod numerem telefonu 32 349 18 36 w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach (7:00 – 15:00) lub napisz e-mail na adres wolontariat@swietochlowice.pl.

źródło: UM Świętochłowice

Możliwość komentowania jest wyłączona.