Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

08 kwietnia, 2020

Załoga do zadań specjalnych

Szpital Specjalistyczny nr 1 podpisał porozumienie z Wojewodą Śląskim dotyczące oddelegowania zespołu pielęgniarek do wspólnej walki z koronawirusem. Mobilny zespół do pobierania wymazów od osób z podejrzeniem koronawirusa wspierają cztery pielęgniarki z bytomskiego szpitala.

Przypomnijmy, że w Bytomiu funkcjonują dwa zespoły wyjazdowe do pobierania materiału w warunkach domowych w celu wykonania diagnostyki w kierunku SARS-CoV2. Załogi karetek zostały przeszkolone oraz otrzymały szczegółowe instrukcje. O tym jak wygląda praca w wymazobusie mówiła jedna z bytomskich pielęgniarek.

Obawiamy się, ale jest to ryzyko wpisane w nasz zawód. Jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni, wiemy dokąd jedziemy i co mamy robić. Samo pobranie wymazu z gardła od pacjenta trwa niecałe 9 minut – mówi Marzena Nolewajka, pielęgniarka z Oddziału Kardiologii Szpitala Specjalistycznego nr 1.

Tylko wczoraj załoga karetki pobrała 21 wymazów od pacjentów z miast leżących w granicach naszego województwa. Wyjeżdżamy pobierać próbki do osób m.in. z Bytomia, Piekar Śląskich, Katowic, Bielsko – Białej, Cieszyna czy Częstochowy – mówi Marzena Nolewajka. Dzięki uruchomieniu dodatkowego zespołu transportu sanitarnego znacznie skrócił się czas oczekiwania na wynik badania.

Prawda jest taka, że pacjenci czekają na nas przyjazd. Trzeba zaznaczyć, że osobami, do których przyjeżdżamy, by pobrać wymaz, są często mające pierwszeństwo w testach pracownicy służby zdrowia. Zależy im na tym, by jak najszybciej wykonać test, a po otrzymaniu negatywnego wyniku – wrócić do pracy – mówi Marzena Nolewajka.

źródło: UM Bytom

Możliwość komentowania jest wyłączona.