Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

19 marca, 2020

Zamiast przestrzegać kwarantanny, poszli na zakupy


Służby kontrolują osoby, które poddano kwarantannie ze względu na zagrożenie pandemią koronawirusa. Większość mieszkańców regionu przestrzega zaleceń. Wyjątkiem jest rodzina z Sosnowca, która… poszła na zakupy.

Kontrolujący policjanci nie zastali rodziny w domu. Szybko ustalono, że wszyscy udali się do sklepu. Te zakupy mogą ich dużo kosztować.

Aktualnie prowadzimy postępowanie w sprawie o wykroczenie z art. 116 KW dotyczącym nieprzestrzegania przez osoby podejrzane o chorobę, odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją. W takim przypadku członkowie rodziny mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 500 zł. Niezależnie od tego, policjanci przekazują informacje o nieprzestrzeganiu zasad kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest władny w prowadzonym przez siebie postępowaniu nałożyć na winnych grzywnę w wysokości do 5000 zł. Ponadto  stróże prawa przesyłają też zgromadzone w sprawie materiały do prokuratury, aby oceniła, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa  z art. 161 kodeksu karnego, mówiącego o narażeniu innej osoby na zarażenie. Za to przestępstwo przewidziana jest kara do roku więzienia – informuje policja.

Weronika Herzog
źródło: Policja Śląska

Możliwość komentowania jest wyłączona.