Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

26 stycznia, 2021

Zapraszamy na kolejną odsłonę Sceny Premier Naukowych!

Zapraszamy na trzecią odsłonę Sceny Premier Naukowych: Naukowego Talk Show. Cykl organizowany przez Uniwersytet Śląski w Katowicach promuje ciekawe, inspirujące i nagradzane dokonania osób związanych z naszą uczelnią. Tym razem spotkamy się z dr Moniką Glosowitz – laureatką Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. S. Barańczaka za monografię „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet”.

„Działalność feministek w naszym kraju miała niewątpliwie wyzwalający charakter. Siła ich działań, tak jak siła innych radykalnych ruchów, brała się z emocji” – tak brzmi motto otwierające książkę dr Moniki Glosowitz. Naukowczyni z Instytutu Literaturoznawstwa UŚ zajmuje się badaniem literatury, którą analizuje za pomocą narzędzi feministycznych, tłumaczy również teksty filozoficzne. W trakcie naukowego talk show opowie między innymi o emocjach i sposobach ich wyrażania w poezji tworzonej przez kobiety reprezentujące różne pokolenia. Wspólnie zastanowimy się również nad rolą poezji w tworzeniu nowej rzeczywistości i jej wpływie na zmiany społeczne i kulturowe w Polsce i na świecie.

„Poezja i szerzej – literatura – nie funkcjonują w żadnej szklanej bańce, nie są jakimś światem równoległym wobec tego, w którym żyjemy”, mówi dr Monika Glosowitz. „Nie stanowią wyłącznie komentarza czy interwencji, ale również projektują wizje jego urządzenia” – dodaje.

Spotkanie, które odbędzie się online 28 stycznia 2021 roku o godz. 18.00, poprowadzi Artur Madaliński – filolog, menedżer kultury, wykładowca akademicki, dyrektor Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Transmisję będzie można obejrzeć na kanale YouTube oraz na Facebooku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Linki do transmisji:

Po rozmowie widzowie będą mieli możliwość rozmowy z dr Moniką Glosowitz za pośrednictwem aplikacji Zoom.

Dotychczasowe spotkania dostępne są na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego.

Źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *