Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

23 marca, 2019

Zawód z tradycjami – szewc


Foto: Barbara Gładysz
Zawód z tradycjami – szewc

Szewstwo to rodzaj zawodu który zanika gdyż większość butów jest wykonywana w fabrykach. Obecnie rozróżnia się szewstwo ręczne i maszynowe. Różni się ono jakością, czasem produkcji i co najważniejsze- ceną usługi.

Pan Jerzy Konik- szewc
Foto: Barbara Gładysz
Pan Jerzy Konik przygodę z butami rozpoczął jako młody chłopak w wojsku, była to ciężka praca i tam przez dwa lata przyuczał się do zawodu. Później skończył szkołę zawodową w Katowicach. Wyjazd do Niemiec za pracą, był jedyną szansą na otworzenie małego własnego zakładu szewskiego i zostanie na stałe w Polsce. W trakcie pobytu na emigracji pan Jerzy przywiózł ze sobą trzy żywicielki, które na niego cały czas pracują i nigdy się z nimi nie rozstaje.

Foto: Barbara Gładysz

Foto: Barbara Gładysz

Foto: Barbara Gładysz
Mianowice kombajn szewski, który służy do obróbki obuwia łącznie z pastowanie i polerowaniem. Prasa do sklejania oraz typowa maszyna szewska Singera, ze specjalnymi szewskimi nićmi. Wszystkie te cudeńka są produkcji niemieckiej. Dodatkowymi niezbędnymi narzędziami są młotek, kopyto, szydło, szpikulec, obcęgi. Wszystkie specjalistyczne kleje, nici szewskie oraz fleczki, gumy zamawiane są w specjalnych hurtowniach tylko dla szewców. Pan Jerzy zaopatruje się w hurtowniach w Zabrzu i Katowicach.
Najczęściej wykonywane usługi w zakładzie szewskim to wymiana fleczków (gumowe umocowania obcasów).

Foto: Barbara Gładysz

Foto: Barbara Gładysz
Częste inne usługi to: wszycie zamka do obuwia lub zszycie fragmentu materiału, gdy ulubiony pupil pogryzie. Zdarzają się też zdarte zelówki oraz zniszczone obcasy. Zawsze jest na to rada mówi pan Jerzy, jednak ze starego nowego się nie zrobi, cudu nie będzie. Klienci są różni, większość uprzejmych ale zdarzają się też roszczeniowi. Optymistyczne podejście do zawodu i teraz już pasja sprawiają, że w warsztacie na Ratuszowej są przyjmowane nietypowe zlecenia jak m.inn. rozciąganie płetw do nurkowania. Oprócz tego do szczególnych zleceń w warsztacie jakie są spotykane to buty ortopedyczne które muszą być specjalnie dostosowane do nogi, często różnica między butami wynosi od 2 do 7 cm. Stawka za buty ortopedyczne, jest tylko za materiał dla niepełnosprawnych.
Zawód szewca wymaga przede wszystkim praktyki w dobrych cechach lub warsztatach szewskich. Pan Jerzy pracował w dwóch zakładach szewskich, ma już 42 lat praktyki zawodowej. Niestety nie ma następcy. Obecna sytuacja na rynku nie jest opłacalna. Aby zatrudnić ucznia na praktyki szewskie potrzebne jest przy warsztacie całe zaplecze. Szkoły zawodowe także nie mają kierunków typowo nastawionych na rzemiosło typu: szewc, rymarz, tapicer, zdun.

Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.