23 marca, 2020
Z powodu zamknięcia placówek oświatowych, uczniowie oraz studenci muszą przestawić się na naukę przez internet. Obecnie zajęcia na Politechnice Śląskiej są prowadzone tylko za pośrednictwem Platformy Zdalnej Edukacji, a posiadanie konta e-learningowego na Platformie i korzystanie z niego stało się warunkiem koniecznym do uzyskania zaliczenia zajęć.
Operatorem i administratorem Platformy Zdalnej Edukacji, dostępnej pod adresem http://platforma.polsl.pl/ jest Centrum Zdalnej Edukacji Politechniki Śląskiej. Centrum udostępnia dedykowany system informatyczny, przeznaczony do wspomagania oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Materiały merytoryczne w ramach poszczególnych kursów opracowują i udostępniają sami prowadzący zajęcia nauczyciele akademiccy ze wszystkich jednostek organizacyjnych Uczelni.
Liczba przedmiotów realizowanych na Politechnice w trybie zdalnym w okresie zawieszenia zajęć dydaktycznych stale rośnie. W krótkim czasie, bo od 16 marca, czyli od dnia, gdy zgodnie z zarządzeniem rektora Politechnika Śląska przeszła na zdalny tryb kształcenia, obserwujemy bardzo dynamiczny przyrost kursów udostępnianych na Platformie Zdalnej Edukacji Politechniki Śląskiej. Jest to już nawet do kilkuset nowych przedmiotów dziennie, z których mogą korzystać zalogowani studenci.
Tylko z 18 na 19 marca zarejestrowano 400 przedmiotów, które ze świata realnego zostały przeniesione do cyberprzestrzeni.
Obecnie liczba tych przedmiotów na Platformie wynosi ok. 3000. Średnia dzienna liczba logowań studentów i nauczycieli akademickich wynosi ok. 30 tysięcy. Co warto zaznaczyć obecnie na Uczelni kształci się blisko 19 tys. studentów i doktorantów!
Dla prowadzących zajęcia został przygotowany do dyspozycji specjalny szablon do tworzenia materiałów edukacyjnych oraz oprogramowanie do samodzielnego tworzenia materiałów dydaktycznych i edukacyjnych, wykorzystywanych w kształceniu zdalnym.
Zarówno studenci, jak i prowadzący zajęcia mogą skorzystać również z działań pomocniczych Centrum Zdalnej Edukacji, należą do nich:
– wsparcie techniczne i szkolenia w zakresie zdalnej edukacji,
– popularyzacja nowoczesnych metod kształcenia na odległość,
– obsługa systemu HelpDesk dostarczającego pomoc oraz wsparcie techniczne dla użytkowników Platformy Zdalnej Edukacji.
Źródło: Politechnika Śląska
Weronika Herzog
Najpopularniejsze
Najnowsze