Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

ZDEGRADOWALI ULICĘ

Ulica Jana III Sobieskiego w Tarnowskich Górach — dziś powiatowa — może zmienić kategorię na gminną. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Powiatu na wtorkowej (29.08) sesji.

Radni byli zasadniczo zgodni, chociaż niektórzy wyrażali obawy, czy miasto po przejęciu ulicy nie zamknie jej dla ruchu kołowego lub też nie będzie tegoż ruchu „uspokajać”. Pod tym ulubionym przez drogowców pojęciem z gatunku nowomowy, kryje się ograniczanie dozwolonej prędkości przy pomocy znaków drogowych, wspieranych „uspokajającą” infrastrukturą w rodzaju progów zwalniających i innych podobnych udogodnień. Gdyby tak się stało, mogłoby dojść do zakorkowania ulicy Powstańców Śląskich, która w naturalny sposób musiałaby przejąć cały potok pojazdów od Opolskiej do Ronda Ranoszka, dziś poruszających się właśnie ulicą Sobieskiego.

Odpowiadając na rozterki radnych, starosta Krystyna Kosmala zapewniła, że żadnych nieprzewidzianych „zagrożeń” nie ma i nie będzie, bo — zgodnie z prawem — organizacja ruchu kołowego na terenie powiatu i tak leży w kompetencji starostwa. Samo zaś przekazanie drogi miastu, czyli obniżenie kategorii, daje szanse na utrzymanie jej w należytym stanie, czego powiat — z braku pieniędzy — zapewnić nie może.

Radny Stanisław Kowolik całą tą operację określił mianem „rozwoju przez degradację”. Wcześniej pozytywne opinie w tej sprawie wydały wszystkie wymagane prawem podmioty, w tym zarząd województwa. Teraz stosowną uchwałę musi podjąć tarnogórska Rada Miejska, co zapewne będzie formalnością. Rada zbiera się dzisiaj (30.08.).

Zmiana kategorii obejmie też odcinek ulicy Opolskiej do skrzyżowania z Powstańców Śląskich i wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 roku. (to)

Możliwość komentowania jest wyłączona.