Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

16 listopada, 2020

Zdrowe żywienie

O zdrowym żywieniu można pisać długo. Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia radzi ograniczyć spożywanie słodyczy, węglowodanów i mięsa lub zastąpić je zdrowszymi produktami. Niewłaściwe żywienie może, bowiem prowadzić do bardzo poważnych chorób.

Już w XX wieku odkryto związek pomiędzy chorobami układu krążenia a cholesterolem. Zwiększone stężenie cholesterolu we krwi zwiększa możliwość powstania ryzyka miażdżycy. Dzięki krwi dostarczane są niezbędne dla organizmu składniki odżywcze razem z tlenem.

W zakresie zdrowego żywienia nie wolno zapominać o spożyciu dużej ilości wody. Jako ciekawostkę można podać, że średnia ilość wody wynosi w ciele dorosłego człowieka 60 procent. Woda jest substratem i produktem w wielu procesach. Bierze też udział w transporcie substancji w organizmie. Woda dostarcza ludziom wielu korzyści.

Ze względu na to, że woda jest pozbawiona kalorii, ma ona ogromne znaczenie dla osób otyłych. Dodatkowo woda może zawierać wiele składników mineralnych. Bez nich dieta nie będzie wartościowa, a może nawet być nie do końca pożyteczna dla człowieka. Dlatego warto pamiętać o witaminach i składnikach odżywczych zawartych w pożywieniu i wodzie. Z uwagi na to, że witaminy to związki organiczne, których ludzki organizm nie umie sam wytworzyć, należy je stale uzupełniać. Muszą być one dostarczane z pożywieniem w formie pro witamin, które w trakcie przemian metabolicznych uzyskują aktywność biologiczną. Witaminy są związkami niezbędnymi dla rozwoju tkanek, potrzebne dla rozwoju i wzrostu organizmu oraz prawidłowego przebieg procesu metabolizmu. Rodzaj ich działania jest różny. Wpływają pośrednio lub bezpośrednio na np. metabolizm jako koenzymy lub biologiczne składniki hormonalne. Ich niedobór powoduje hipowitaminozę, a ich brak awitaminozę. Przy nawet niewielkich ich niedoborach mogą powstawać różnego rodzaju zaburzenia. Może także pojawić się ryzyko chorób cywilizacyjnych. Szczególnie otyłość. Ale nie tylko. Z kolei nadmierne spożywanie lub przedawkowanie też ma swoje złe konsekwencje i może być powodem hiperwitaminozy i zatrucia.

Przy zdrowym żywieniu nie sposób nie poruszyć wątku cukru. Jak wiadomo nie tylko należy ograniczać jego spożycie, ale wręcz jest on w diecie niewskazany. Na szczęście cukier biały można zastąpić odpowiednikami, takimi jak np.: ksylitol, czyli cukier brzozy. Ten odpowiednik jest już dość dobrze znany szerszemu gronu konsumentów. Chciałbym jednak napomknąć o innym odpowiedniku. Jest nim maltoza. Maltoza jako naturalna substancja słodząca jest produkowana ze sfermentowanych ziaren jęczmienia, pszenicy i ryżu. Mniej słodka od zwykłego cukru, stanowiąca zamiennik dla białych kryształów. Maltoza jest dwucukrem, jest produktem bardzo złożonych węglowodanów, głównie skrobi obecnej w ziarnach zbóż. W laboratoriach otrzymuje się ją za pomocą hydrolizy i jest wykorzystywana jako pożywka dla bakterii. Stosowana jest jako środek słodzący w przemyśle spożywczym czy substancja służąca do wyrobu odżywek dla dzieci i osób niedożywionych. Jest dobrze przyswajana przez człowieka, ale trzeba bardzo uważać na spożywaną ilość, gdyż nadmierne jej spożycie może prowadzić do otyłości.

Warto pamiętać o aktywności podczas zdrowego odżywiania. Podczas zdrowego odżywiania potrzebna jest aktywność fizyczna. Wystarczy aktywność podstawowa jak np.: chodzenie po schodach. Zamiast windy – marsz lub ograniczone korzystanie z autobusów. Oczywiście każda aktywność ma swoją wartość. Trudno porównać np. bieganie lub grę w tenisa z przemieszczaniem się w ciągu dnia po mieście. Jednak nawet drobna aktywność jest nie do przecenienia wobec jej braku. Innymi słowy im jest aktywności więcej tym lepiej.

autor: Jan Wojtusiak
zdjęcie: Pixabay

Możliwość komentowania jest wyłączona.