Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Zmiany rozkładu jazdy w katowickim Giszowcu


DK86 została zamknięta do odwołania, Podmyty wiadukt to nie tylko utrudnienia dla samochodów, ale także dla komunikacji miejskiej. Zarząd Transportu Metropolitarnego zmienił rozkłady jazdy w katowickim Giszowcu.

W sobotę po godzinie 15.00 doszło do osunięcia ziemi przylegającej oraz podtrzymującej betonowa konstrukcję wiaduktu na DK 86, na wysokości ul. Pszczyńskiej. Do osunięcia ziemi doszło po nocnych silnych opadach deszczu, co spowodowało zapadnięcie drogi oraz pęknięcie nawierzchni. W wyniku osunięcia ziemi nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego, nikt również w związku z tym zdarzeniem nie ucierpiał.
ZTM pierwsze zmiany w komunikacji miejskiej spowodowane ulewą i wyłączeniem z ruchu ul. Pszczyńskiej wprowadził już w niedzielę.

– W ten sposób możliwie szybko zareagowaliśmy na zaistniałą sytuację i mimo trudnych okoliczności umożliwiliśmy przemieszczanie się komunikacją miejską pomiędzy Katowicami a Tychami – mówi rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. – Teraz, tj. po pierwszych analizach przeprowadzonych w pierwszy dzień roboczy od tej ulewy, kończymy opracowywać korektę do wprowadzonych wczoraj rozkładów jazdy. Nowe rozkłady w większym stopniu będą dostosowane do sytuacji na drodze i nowo zaistniałych potoków – dodaje Wawrzaszek.

Zaktualizowane rozkłady jazdy obejmujące linie autobusowe nr 1, 4, 14, 672, 672N, 673 i 920 będą dostępne na stronie internetowej. Organizator transportu zachęca, aby sprawdzać je przed wyjściem z domu na przystanek.

Niezależnie od wprowadzanych przez ZTM zmian tras oraz godzin odjazdów i przyjazdów autobusów, osoby, które przemieszczają się pomiędzy Tychami a Katowicami, powinny rozważyć korzystanie z połączeń kolejowych. W przypadku zdecydowania się na takie rozwiązanie ZTM zachęca do skorzystania z oferty Metrobilet. Jest to bilet miesięczny, dostępny w wersji elektronicznej, który upoważnia do podróży zarówno autobusami, trolejbusami oraz tramwajami ZTM, jak i pociągami Kolei Śląskich. Osoby, które dotychczas podróżowały DK86 pomiędzy Tychami i Katowicami mogą skorzystać m.in. z Pomarańczowego Metrobiletu. Kosztuje on 179 zł (88,50 zł studencki) i umożliwia korzystanie z komunikacji miejskiej ZTM na obszarze całej Metropolii oraz z pociągów Kolei Śląskich m.in. na odcinku kolejowym Tychy Lodowisko – Katowice. Innymi biletami upoważniającymi do przejazdów pojazdami ZTM i pociągami Kolei Śląskich na trasie Katowice – Tychy są bilety autobusowo-trolejbusowo-kolejowe z Taryfy Pomarańczowej. W niej dostępne są zarówno bilety jednorazowe, jak i miesięczne oraz honorowane są ulgi ustawowe. Szczegółowe informacje o powyższych ofertach można znaleźć na stronach internetowych ZTM i Kolei Śląskich. Nowością jest to, że od dziś nie tylko bilety z Taryfy Pomarańczowej, ale i Metrobilety upoważniają do bezpłatnego korzystania z parkingów Park and Ride przy stacjach kolejowych Tychy Lodowisko oraz Tychy.
Korzystanie z transportu kolejowego i wspólnie honorowanych przez Koleje Śląskie i ZTM biletów jest uzasadnione w dobie zaistniałych utrudnień na DK86 również z innego powodu. Dzięki Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii tegoroczna oferta kolejowa w regionie została zwiększona. Metropolia przeznaczając 6 mln zł, finansuje ponad 40 połączeń Kolei Śląskich dziennie, 11 z nich obsługuje odcinek Tychy Lodowisko – Katowice.

Możliwość komentowania jest wyłączona.