Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

21 kwietnia, 2020

Znani i nieznani czytają dla Hani„Znani i nieznani czytają dla Hani” to cykl słuchowisk dedykowanych dzieciom i ich rodzicom. Projekt ten powstał z myślą o publicznej zbiórce środków na rzecz malutkiej Hani Poczobut z Ełku, która choruje na rdzeniowy zanik mięśni.

Hania to jedno z niewielkiej grupy niemowląt w Polsce, u których zdiagnozowano niemowlęcą, najgorzej rokującą, postać rdzeniowego zaniku mięśni. Jedyną szansą dla niej jest nowoczesna terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, która polega na jednorazowym podaniu zmodyfikowanego genu zastępującego gen uszkodzony. Koszt tej terapii wynosi prawie 11 mln zł!

Na Facebooku powstała specjalna grupa, zrzeszająca już blisko 29 tys. użytkowników, gdzie w każdy weekend prowadzone są transmisje bajek czytanych przez mniej lub bardziej znane postaci kultury. Do akcji dołączyli już artyści polskiej sceny muzycznej, teatralnej, filmowej, a także kabaretowej. Idea jest bardzo prosta – w trakcie emisji bajek organizatorzy projektu zachęcają do wpłat na konto Hani. Nagrania wybranych artystów będą dostępne po zatwierdzeniu wpłaty na konto zbiórki.
Naszym zamiarem było połączenie dwóch istotnych elementów: promocji zbiórki oraz promocji czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców, zwłaszcza teraz, kiedy tysiące z nas spędzają z dziećmi czas w domu. – podkreślają pomysłodawcy.

Biorąc pod uwagę czytelniczy charakter tej inicjatywy, jak również fakt, że liczne licytacje na rzecz Hani dotyczą książek podarowanych przez ogólnopolskie wydawnictwa, organizatorzy chcą w wyjątkowy sposób uczcić Światowy Dzień Książki. Już 23 kwietnia odbędą się spotkania autorskie, czytanie bajek oraz licytacje książek.
Osoby związane ze światem kultury w każdej chwili mogą dołączyć do projektu „Znani i nieznani czytają dla Hani”. Czytać można „na żywo” ze swojego profilu lub w formie wcześniejszego nagrania. Pozostałe osoby mogą wesprzeć inicjatywę poprzez słuchanie bajek oraz licytowanie książek, do czego gorąco zachęcamy.

Poniżej podajemy Państwu harmonogram atrakcji przygotowanych z okazji Światowego Dnia Książki u Hani, a także linki do zbiórki, grupy licytacyjnej oraz samego wydarzenia:

• licytacje książek od znakomitych polskich autorów literatury dziecięcej: Margarett Borroughdame, Ola Płocińska, Wiola Wołoszyn, Tomek Nowaczyk, Przemysław Wechterowicz i inni
• licytacje książek od czołowych polskich wydawnictw: Adamada, Esprit, Olesiejuk, SBM i inni
• spotkania autorskie na żywo oraz czytania:
godz. 12 – Pani Monika Czoik – autorka wierszy, bajek i słuchowisk dla dzieci, Szeryf Praw Dziecka UNICEF przeczyta własne wiersze
godz. 14 – Pani Wioletta Piasecka – autorka książek, tekstów piosenek i słuchowisk radiowych dla dzieci specjalnie dla Hani przeczyta „Biedroneczkę”
godz. 15 – Pani Barbara Supeł – autorka i tłumaczka książek dla dzieci przeczyta swoje 5-minutowe bajki
godz. 16 – zespół Old Breakout w bajce „Lew i mysz” Ezopa
godz. 17 – Pani Paulina Holtz – aktorka teatralna i filmowa z bajką niespodzianką
godz. 18 – „Praca w wydawnictwie od kuchni” – live od Wydawnictwo Stara Szkoła oraz czytanie „Puchar od Pana Boga” Ota Pavel
godz. 20:15 – Pani Alicja Podgrodzka ze swoją przedpremierową książką „Uwielbiałam Cię karmić”
• licytacje książek i płyt od wszystkich naszych Gości

http://www.facebook.com/groups/604149230171173/?ref=share
Www.siepomaga.pl/hania
http://facebook.com/events/s/znani-i-nieznani-czytaja-dla-h/1880299912104927/?ti=cl
http://www.facebook.com/uratujhaniesma/

autor: Martyna Majewicz

Możliwość komentowania jest wyłączona.