Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

#zostańwdomu i zgniataj butelki.

Czy coś się zmieni i co możemy zmienić sami?
Aktualna sytuacja związana z koronawirusem ma wpływ także na branżę komunalną. Coraz więcej miast w regionie i na terenie kraju wprowadza zmiany w sposobie odbioru odpadów. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach działa bez zmian, ale nie wyklucza ich w najbliższym czasie. Tymczasem apeluje do mieszkańców o rozsądne postępowanie z odpadami.

W obliczu koronawirusa branża mierzy się z wyzwaniami związanymi m.in. z brakami kadrowymi. W Katowicach odbiór odpadów odbywa się aktualnie bez zakłóceń. Wstrzymaliśmy jedynie realizowanie usługi wydawania worków na gruz typu big bag, w związku z zamknięciem Biura Obsługi Klienta dla obsługi bezpośredniej (pozostał kontakt e-mailowy – umowy@mpgk.com.pl lub telefoniczny). Nadal jest jednak możliwość dowiezienia odpadów poremontowych, w ramach opłaty śmieciowej, do Gminnych Punków Zbiórki Odpadów lub e-mailowego zamówienia kontenera. W tym ostatnim przypadku klient płaci tylko za transport – wyjaśnia Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.

W najbliższym czasie należy się jednak liczyć ze zmianami w harmonogramach i/lub ograniczeniami dotyczącymi odbioru niektórych frakcji. Będziemy o nich informować i dbać o to, aby były jak najmniej odczuwalne. Tymczasem apelujemy do mieszkańców, aby wsparli pracę sektora komunalnego w tym trudnym momencie poprzez właściwe praktyki we własnych gospodarstwach domowych – dodaje.

Jak postępować z odpadami w gospodarstwie domowym? – rady na czas epidemii

1. Przemyślane zakupy

Strach bywa złym doradcą zakupowym. Sklepy wciąż działają i będą działać, a część nieprzemyślanych zakupów – trafi niestety do kosza. W najbliższym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na rozsądne decyzje zakupowe, aby nie wyrzucać więcej niż zazwyczaj.

2. Zmniejszanie objętości odpadów

Zgniatanie butelek i innych opakowań z tworzyw sztucznych, składanie lub targanie na mniejsze kawałki opakowań papierowych i kartonów – szczególnie teraz należy o tym pamiętać. Im mniej powietrza będą wozić śmieciarki – tym więcej zmieści się w nich odpadów.

3. Ograniczenie remontów, wymiany mebli itp.

To niestety nie jest czas na wiosenne porządki. Warto ograniczyć wizyty w marketach budowlanych i powstrzymać się na jakiś czas od prac generujących odpady wielkogabarytowe. Ewentualne ograniczenia w odbiorze śmieci, w pierwszej kolejności dotyczyć będą właśnie wielkich gabarytów.

4. Kompostowanie

Kolejną frakcją, której odbiór – w przypadku przeciążenia systemu może zostać ograniczony, są odpady bio. Warto, aby właściciele nieruchomości jednorodzinnych pomyśleli o zagospodarowaniu odpadów zielonych we własnym zakresie i np. spróbowali stworzyć własny kompostownik.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

Możliwość komentowania jest wyłączona.