Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

13 września, 2019

„Zrozumieć powstania śląskie”

„Zrozumieć powstania śląskie”
W 2019 roku mija sto lat od wybuchu pierwszego powstania śląskiego. Muzeum Miejskie w Tychach, włączając się w obchody tego czasu, proponuje cykl „Zrozumieć powstania śląskie”. To działania projektowe łączące wiedzę historyka oraz wrażliwość artysty, wspólnie pracujących z młodzieżą z klas VII oraz VIII Szkoły Podstawowej nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach. Projekt składa się z trzech części – wykładowej, warsztatowej oraz działania artystycznego w przestrzeni publicznej.

fot. Grzegorz Krzysztofik

fot. Grzegorz Krzysztofik

Pierwszą częścią było spotkanie z historyczką, dr Marcelą Gruszczyk (6 czerwca 2019). Uczniowe klas siódmych próbowali zrozumieć wielowymiarowość i niejednoznaczność wydarzeń sprzed stu lat. Młodzież, w przyjaznym im miejscu – w szkolnym amfiteatrze – zaznajomiła się z najwazniejszymi wiadomościami o powstaniach śląskich, ich znaczeniu i symbolice.

Przed nami część druga – warsztaty z projektantem, Pawłem Ryżko (16–17 września 2019). W nowym roku szkolnym uczniowie wezmą udział w autorskich warsztatach bazowo związanych z czerwcowym spotkaniem z historykiem, w trakcie których zaznajomili się z najważniejszymi wiadomościami o powstaniach śląskich, ich znaczeniu i symbolice. Podczas najbliższych działań warsztatowych zostaną wykorzystane broszury plebiscytowe – zawarta w nich treść oraz ujęcie spraw politycznych. Grupa uczniów wraz z projektantem graficznym będzie próbowała odwrócić ich przekaz, by wydobyć z niego pojednawczy dialog. To tak aktualny temat, nawiązujący do obecnego języka debaty publicznej, języka mediów, także społecznościowych. Omówiona zostanie też technika szablonu, a elementem warsztatów będą zajęcia praktyczne.

Cykl zwieńczy działanie artystyczne w przestrzeni miejskiej (październik 2019). Stanowić ono będzie autorską realizację artysty, Pawła Ryżko, który w obrębie najbliższej okolicy Szkoły Podstawowej nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach stworzy instalację artystyczną o charakterze muralu. Będzie ona m.in. wynikiem działań powarsztatowych, realizowanych z dziećmi z SP 7, a także jego autorskiego podejścia do tematu 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego oraz treści i ujęcia spraw politycznych, zawartych w broszurach plebiscytowych, wydawanych przez obie, konkurujące ze sobą strony. Z broszurami i ich oddźwiękiem uczniowie pracować będą podczas warsztatów, zatem dzieło artysty będzie ich swoistym rozwinięciem, stanowiącym mocne powiązanie.

Paweł Ryżko – absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez 5 lat współpracował z grupą Twożywo. Jest autorem okładki albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon” wydanego z okazji 70. rocznicy urodzin artysty. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2012). Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Jego prace były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych i nagradzane na konkursach graficznych.

data: 16–17 września 2019 (poniedziałek –wtorek), godz. 14.00
miejsce: Szkoła Podstawowa nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach (ul. L. Tołstoja 1)
prowadzi: Paweł Ryżko

więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/zrozumiec-powstania-slaskie-2/

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach

Możliwość komentowania jest wyłączona.