Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

14 grudnia, 2021

ZTM wspólnie z policją i epidemiologami apeluje o ostrożność. Warto #Dbać-o-siebie-nawzajem


Planowo od 15 grudnia będą obowiązywać nowe zalecenia dotyczące komunikacji publicznej w całej Polsce – w pojazdach będzie dostępnych maksymalnie 75 proc. miejsc. Aby było bezpieczniej, zarówno organizator komunikacji miejskiej, przewoźnicy, jak i pasażerowie muszą troszczyć się o siebie i innych. Zarząd Transportu Metropolitalnego, wraz z cenionymi epidemiologami oraz policją, przypomina o obowiązujących obostrzeniach i zaleca, aby stosować się do zasad sanitarnych.

ZTM już na początku pandemii czynnie włączył się do działań na rzecz bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej. Nie inaczej jest podczas obecnej fali zakażeń. – Realizujemy standardy, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zarażeń wśród społeczeństwa. Nasi operatorzy dezynfekują pojazdy, ozonujemy Punkty Obsługi Pasażera i zachęcamy do przestrzegania zasad sanitarnych, nakłaniając pasażerów do noszenia maseczek i odkażania rąk. Podjęliśmy również współpracę ze śląską policją, która kontroluje przestrzeganie obowiązujących przepisów – wymienia Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM.

ZTM skierował prośbę do policji o weryfikację czy w autobusach, tramwajach i trolejbusach pasażerowie noszą maseczki. Już we wrześniu 2021 r. zwrócono się do 135 jednostek policji w regionie z wnioskiem o kontrole. – Policjanci ze Świętochłowic nieustanie wspierają służby sanitarne, realizując zadania, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Regularnie prowadzimy kontrole miejsc występowania skupisk ludzi. Pod szczególnym nadzorem są m.in. tramwaje i autobusy. Sprawdzamy, czy pasażerowie przestrzegają zaleceń sanitarnych oraz czy mają założone maseczki ochronne – wyjaśnia sierż. szt. Paulina Wierzbowska Oficer Prasowy KMP w Świętochłowicach. – W związku ze wzrostem dobowej liczby zakażeń w ostatnim czasie kontroli przybywa. W ich trakcie tłumaczymy istotę wprowadzonych restrykcji. Wszystko po to, aby w miarę naszych możliwości chronić podróżnych – dodaje Wierzbowska.

Poza powyższymi działaniami organizator transportu zbiorowego jeszcze w ubiegłym roku dołączył do akcji informacyjnej realizowanej m.in. przez śląski NFZ w Katowicach. Przewoźnikom przekazano plakaty informujące o tym, jak zapobiegać zakażeniu. Materiały informacyjne zostały również dostarczone do Punktów Obsługi Pasażera. ZTM prowadził także własną akcję informacyjną, angażując do niej wszystkie dostępne kanały. Kampania miała swoją odsłonę zarówno w internecie, gdzie na oficjalnych profilach społecznościowych ZTM regularnie pojawiają się tematyczne wpisy, jak i w mediach tradycyjnych (citylighty, billboardy, dzienniki regionalne oraz stacje radiowe). Dodatkowo prowadzono dystrybucję materiałów drukowanych za pośrednictwem urzędów miast i gmin. Teraz, przy kolejnych zmianach obostrzeń, ZTM zdecydował ponownie dodrukować plakaty informacyjne. Trafią one m.in. do pojazdów komunikacji miejskiej.

Epidemiolodzy przypominają, że w dobie pandemii warunkiem bezpiecznego korzystania z komunikacji zbiorowej jest przestrzeganie określonych zasad, m.in. zasłanianie ust i nosa maseczką. Potwierdziły to badania Instytutu im. Roberta Kocha przeprowadzone w 2020 roku1 oraz wyniki badań z 2021 roku opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie (Hermann Rietschel Institut, TU Berlin) 2. Te pierwsze wykazały, że stopień rozprzestrzeniania się koronawirusa w komunikacji zbiorowej stanowił w Niemczech jedynie 0,2% ogólnej liczby zakażeń, a drugie dowiodły, że w komunikacji publicznej trudniej jest się zarazić niż np. w szkole, pracy czy restauracji. – Ograniczanie skutków pandemii jest naszym wspólnym, trudnym doświadczeniem i wyzwaniem. Korzystamy z ochrony, jaką daje szczepienie. Zasłaniamy usta i nos – każdy z nas, czy już chorował na COVID-19 czy nie, zaszczepił się czy nie, takim działaniem zmniejsza szansę na zakażenie i zachorowanie, chroni siebie i innych. To nasz obowiązek we wszystkich sytuacjach, gdy spotykamy się w ograniczonej przestrzeni publicznej, podróżujemy, robimy zakupy, korzystamy z usług i instytucji. Gospodarze tych miejsc przygotowują i zapewniają sposoby ich bezpiecznego funkcjonowania, przestrzeganie zasad to nasza osobista odpowiedzialność – przypomina prof. Brygida Adamek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii.

[1] Źródło: 1) https://edoc.rki.de/bitstream/handle/176904/6944/38-2020-DOI-Infektionsumfeld.pdf?sequence=4&isAllowed=y, 2) https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/niemcy-02-zakazen-koronawirusem-w-komunikacji-zbiorowej-65686.html

[2] Źródło: 1) https://depositonce.tu-berlin.de/handle/11303/12592, 2) https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/covid19-autobus-bezpieczny-szkola-to-dramat-67748.html
Źródło:ZTM

Możliwość komentowania jest wyłączona.