Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

ZWIEDZANIE ZE ŚPIEWEM

         W każdą wakacyjną sobotę i niedzielę w godzinach 10.00 – 12.00 oraz 15.30 – 18.00 można zwiedzać zabytkowy (drewniany) kościół pod wezwaniem św. Jerzego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Miasteczku Śląskim. Godziny otwarcia kościoła zostały zsynchronizowane z aktualnym rozkładem jazdy kolei wąskotorowej. Umożliwi to podróżującym zwiedzenie tego wyjątkowo pięknego miejsca, które jest perełką Szlaku Architektury Drewnianej. Dodatkową atrakcją będą niedzielne nieszpory odprawiane w kościółku o godzinie 16.00.

Kościół jest zlokalizowany przy rynku, orientowany, drewniany, wybudowany w konstrukcji zrębowej, na podmurówce z kamienia. Nawa kościoła założona jest na rzucie zbliżonym do kwadratu, prezbiterium węższe, wydłużone, zamknięte trójbocznie. Od północnej strony prezbiterium znajduje się prostokątna zakrystia. Od zachodu do nawy dostawiona jest niewielka kruchta. Od zewnątrz kościół otoczony otwartymi sobotami. Dachy gontowe, dwuspadowe, nad prezbiterium – wielospadowy, nad zakrystią – pulpitowy. W dachu nad nawą znajduje się wieżyczka na sygnaturkę z latarnią i gontowym hełmem. Prezbiterium nakryte pozornym sklepieniem kolebkowym, nawa – płaskim stropem na krzyżujących się podciągach. Tęcza o wykroju prostokątnym, belka tęczowa wsparta na ozdobnych wspornikach, na niej wyryty jest rok budowy kościoła i nazwiska fundatorów. W kościele zachowały się również inne napisy dotyczące budowy kościoła oraz zarazy z lat 1707-1708. Dzwonnica wybudowana na rzucie kwadratu, drewniana, konstrukcji słupowej. Dach gontowy, namiotowy.
Budowę kościoła wraz ze stojącą obok dzwonnicą ukończono w 1666 r., a 8 maja 1670 r. został konsekrowany. Do 1914 r. przynależał do parafii w Żyglinie. Wokół kościoła znajdował się cmentarz, czynny do 1815 r.
Do rejestru zabytków kościół został wpisany 15.04.1966 r. pod numerem A/605/66.

(to, Wikipedia)

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.