Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Życie po pandemii. Wyzwania społeczne i gospodarcze

Siła samorządów, rozwój technologiczny, zmiana myślenia o pracy. To tylko niektóre wnioski wysunięte przez Edwina Bendyka i Kazimierza Karolczaka – uczestników pierwszego spotkania, wspólnie organizowanego w ramach nowego cyklu debat online Stowarzyszenia Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia” i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która odbyła się 20 stycznia 2021 r.

W samorządzie siła
Zdaniem Edwina Bendyka z perspektywy czasu reforma dot. decentralizacji władzy, zaowocowała sukcesem – łagodniej odczuwamy skutki pandemii. Podkreślił, że „władze samorządowe i społeczeństwo obywatelskiej pokazały swoją siłę w czasie pandemii, szczególnie w jej pierwszych tygodniach”. Kazimierz Karolczak zwrócił uwagę, że to dlatego, że „prezydenci, wójtowie i burmistrzowie są najbliżej mieszkańców, czują rytm miasta”. Metropolia w sposób błyskawiczny zareagowała na pojawiające się problemy i podjęła decyzję o wsparciu opieki medycznej w pierwszych miesiącach pandemii, dzięki czemu mieszkańcy nie odczuli przerw w działalności opieki zdrowotnej.

Co obnażyła pandemia?
Pandemia pokazała, tak naprawdę jak mało wiemy, na temat skutków, jakie przyniesie pandemia. Dziś ciągle się z nimi borykamy. Kwestie szczepień, przyszłości miast i życia społecznego są dla nas wyzwaniem. W dyskusji pojawił się głos z publiczności – co dalej z edukacją? Dziś już wiemy, że system zdalny ma sporo mankamentów, ale najprawdopodobniej na dłużej wejdzie w struktury oświaty co unaoczniły badania zlecone przez Stowarzyszenie Biznes – Nauka – Samorząd Pro Silesia [link].

Czy czeka nas ucieczka z miast?
Pandemia przypomniała nam, jak bardzo potrzebujemy i tęsknimy za zielenią. Kazimierz Karolczak zwrócił uwagę, że „w ostatnim czasie bardziej doskwiera nam problem rozlewania się miast. Niestety pandemia może pogłębić to zjawisko. Izolacja w domku z ogrodem może być mniej frustrująca od izolacji w mieszkaniu”. Podkreślił, że zmiany urbanizacji wywołane pandemią stanowią szansę dla obszarów wiejskich. Jako rozwiązanie wstrzymania dalszego opuszczania centr miast Edwin Bendyk wskazuje na reorganizację przestrzeni miejskiej, co jednocześnie przyczyni się do walki ze zmianami klimatu. Jednocześnie podkreślił znaczenie mobilności wskazując, że historycznie miasta bywały symbolem zagrożenia, przywołując Dekameron. Dzisiejszy Paryż, wdrażając koncepcję miasta 15-minutowego w czasie pandemii, łamie tę konwencję.
Kazimierz Karolczak natomiast podkreślił, że dziś zbyt duży nacisk kładzie się na infrastrukturę, która generuje nieproporcjonalne koszty, a czas myśleć o działaniach miękkich, pobudzających innowacje, które nakierowane są na potrzeby mieszkańców.

Co nas może czekać?
Przyjdzie nam się zmierzyć ze zmianami technologicznymi, coraz więcej mówimy o automatyzacji, co jest równoznaczne z zastąpieniem człowieka w wielu obszarach aktywności, szczególnie w kontekście depopulacji i starzejącego się społeczeństwa. Kazimierz Karolczak podał przykład inwestycji Fiata w produkcję pojazdów elektrycznych mimo panującej pandemii. Dla podmiotów zrzeszonych w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej pandemia bywa również postrzegana jako szansa na wzrost i rozwój, o czym planowo miała mówić dr hab. Barbara Piontek, wiceprezes KSSE. Jak mówił Edwin Bendyk „przez pandemię na pewno zmieni się kwestia myślenia o pracy. Możemy zaobserwować wzrost popularności pracy hybrydowej. To z kolei może przełożyć się na zmianę wyborów mobilnościowych wśród mieszkańców”. Łączy się to z planami Metropolii – zwłaszcza zrównoważona mobilność oraz rozwój transportu szynowego.

Spotkanie, które prowadził Michał Syska – Dyrektor Programowy Stowarzyszenia Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia”, można obejrzeć online. To pierwsze wydarzenie w ramach nowego cyklu debat online Stowarzyszenia Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia” i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Najbliższe spotkanie już w lutym. Więcej informacji na stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych Organizatorów.

Źródło: PRO SILESIA
Zdjęcie: Pixabay

Możliwość komentowania jest wyłączona.