Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

07 października, 2021

Żywność chroniąca przed nowotworem

W ostatnim odcinku obiecałam, że następnym razem napiszę coś o substancjach chroniących przed rakiem.

Nasze pożywienie powinno zawierać składniki, które zwiększają obronne właściwości organizmu. Wtedy organizm będzie mógł przeciwdziałać działaniu substancji rakotwórczych i innych szkodliwych związków. Głównie są to witaminy, szczególnie: A, C, i E oraz B2 i PP. Wysoki poziom witaminy C w organizmie blokuje powstawanie substancji rakotwórczych z azotanów i azotynów. W witaminę A bogata jest wątroba zwierząt i tran, ponadto w mniejszym stopniu zawierają ją jaja czy masło śmietankowe. Witaminę A otrzymujemy z marchwi, czerwonej papryki, pietruszki, szpinaku i cebuli. Z owoców dodajmy tu morele, pomidory, dynię oraz inne owoce i warzywa o barwie żółtoczerwonej lub pomarańczowej. Najlepiej jest spożywać naturalne witaminy, a nie sztuczne preparaty, z którymi łatwo przesadzić, co może zaszkodzić organizmowi.

Najwięcej witaminy E jest w wątrobie cielęcej, nerkach bydła rogatego, ziarnach pszenicy, owsa, żyta, kukurydzy, grochu, pietruszce, żółtku jaja kurzego, marchwi i cebuli.

Jeśli chodzi o witaminę C, znajdziemy ją w warzywach i owocach oraz zieleninie. Najwięcej jest jej w czarnej porzeczce, czerwonej papryce, chrzanie, pietruszce, koperku, w owocach cytrusowych, a także w jabłkach. Zimą witaminy C dostarczymy organizmowi jedząc kapustę białą i kiszoną.

Ważnym obrońcą przed rakiem są produkty włókniste (celuloza, pektyny), nazywane „wewnętrzną miotłą jelita”. Znajdują się one w kaszach: gryczanej, owsianej, jaglanej, w warzywach liściastych oraz w mąkach grubo mielonych.

Wreszcie przed rakiem chronią sole mineralne, które zawierają magnez, wapń i selen. Magnez zawierają rośliny strączkowe, pszenica, żyto, owies, gryka. Wapń zawiera żółty ser i twaróg oraz fasola, marchew i kapusta. Natomiast najwięcej selenu znajdziemy w burakach i grochu.

Autor książki, Michał Tombak zaznacza, że żadna dieta nie daje absolutnej obrony przed rakiem, ale może w dużym stopniu obniżyć prawdopodobieństwo zachorowania na niego. Dobrze jest jednak zadbać o bogaty w substancje odżywcze jadłospis, tak by nasz organizm pozyskał z niego niezbędne substancje lecznicze.
Autor: Katarzyna Gania

Możliwość komentowania jest wyłączona.