Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

08 listopada, 2018

Zarząd ŚPR w rocznicę Nocy Kryształowej

źródło: Wikipedia

Zarząd Śląskiej Partii Regionalnej przypomina o 80 rocznicy pogromu ludności żydowskiej w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. Nawołuje również do ratowania zabytków kultury Żydów śląskich.

W przededniu rocznicy straszliwych wydarzeń nazywanych „nocą kryształową” regionaliści wydali oświadczenie, przypominające zarówno o ofiarach tych brutalnych ataków, jak i o historycznie udokumentowanym wkładzie ludności żydowskiej w życie intelektualne Górnego Śląska.

Zarząd ŚPR wspomina również o istniejących lecz popadających w ruinę zabytkowych obiektach takich jak opisywany przez nas wiosną tego roku przypadek Cmentarza Żydowskiego przy ulicy Kozielskiej w Katowicach.

Poniżej zamieszczamy pełną treść oświadczenia.

Śląska Partia Regionalna w rocznicę Nocy Kryształowej

W najbliższych dniach upłynie osiemdziesiąt lat od wydarzenia, które otwierało ostatni rozdział w dziejach górnośląskiej społeczności żydowskiej. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w niemieckiej części Górnego Śląska, podobnie jak i w innych częściach Rzeszy, doszło do zainicjowanej przez nazistowskie władze akcji pogromów, która przeszła do historii jako Noc Kryształowa. Plądrowano żydowskie sklepy, szkoły i instytucje. W płomieniach stanęły synagogi w Bytomiu, Gliwicach, Toszku, Kluczborku, Koźlu, Opolu, Raciborzu, Oleśnie i Zabrzu. Dramat górnośląskich Żydów dopełnił się po wybuchu wojny, kiedy podobny los spotkał miejsca kultu na terenie okupowanego województwa śląskiego, a wielu członków żydowskiej społeczności osadzonych zostało w obozach koncentracyjnych.

Żydzi na Górnym Śląsku stanowili wprawdzie niewielką procentowo część regionalnej wspólnoty, jednak o ogromnym znaczeniu dla jej życia ekonomicznego, kulturalnego i intelektualnego. Brutalne unicestwienie żydowskiej społeczności stanowiło nie tylko akt barbarzyństwa, ale także niepowetowaną stratę dla całej krainy. Na współczesnych mieszkańcach Górnego Śląska spoczywa odpowiedzialność za osierocone dziedzictwo przez dziesięciolecia zaniedbywane i dewastowane. Z satysfakcją odnotować należy powstanie Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach czy inicjatywy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Do władz lokalnych zaapelować wypada o pomoc w utrzymaniu nekropoli, które wobec zniszczenia zdecydowanej większości synagog, pozostają głównym materialnym świadectwem obecności Żydów w historii naszego regionu. Przede wszystkim jednak konieczne jest uwzględnienie dziejów górnośląskiej społeczności żydowskiej w edukacji szkolnej, która powinna służyć wychowaniu w duchu tolerancji i szacunku dla różnorodności.

Zarząd Śląskiej Partii Regionalnej

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.